Klasa VII i Klasa VIII

ROK 2017/2018

Pani Zuzanna Golec

 

Zadanie na dzień 17 lutego, 2018 roku:

 1. nauczyć się na pamięć swojego wiersza na konkurs recytatorski,
 2. nauczyć się definicji nowych słówek z wierszy na konkurs recytatorski i z czytanki o historii Polski: okrucieństwo  =  cruelty, jeńcy = żołnierze złapani przez wrogą armię podczas wojny, niewolnik = slave, łupy = spoils – bogactwa zabrane siłą podczas wojny: konie, złoto, siodła dla koni, etc. bydł0 = zwierzęta domowe: konie, krowy, owce, łucznik = wojownik strzelający z łuku, twierdza = fort, zamek otoczony wysokimi murami, meczet = dom modlitwy muzułmanów, hetman = general wojska polskiego w dawnych wiekach, jeździec = rycerz walczący na koniu, husarz, husaria = formacja polskich jeźdźców ubrana w metalowe skrzydła, skowronek = a lark, słowik = nightingale, oskubać piórka ptaszka = pluck – konwalia = lily of the valley – roślina wiosenna, wyrwać mu piórka, banda łobuzów = gang,
 3. nauczyć się płynnie czytać strony 62-67 z czytanki o wojnach z Turcją w wieku XVII.

Zadanie na dzień 10 lutego, 2018 roku:

 1. nauczyć się na pamięć swojego wiersza na konkurs recytatorski,
 2. przygotować się do sprawdzianu ze słówek, należy umieć napisać definicje po polsku – lub po angielsku – tutaj jest lista:sad = ogród, w którym rosną drzewa owocowe, klinika = szpital, pieścił = głaskał, całował, szeleścił = cichutki, delikatny dźwięk wiatru w liściach, szelest papieru, pędziwiatr = ktoś, kto nigdy nie siedzi w domu, zawsze gdzieś biega, do znajomych, na przyjęcia, fikną kozła = robił obrót całym ciałem, zaszybował = latał jak szybowiec (glider), parskną śmiechem = roześmiał się, kamrat = kolega, wiatrak = (windmill) wiatrak mieli ziarno na zboże, łobuzują = robią  głupstwa, jak łobuzypal je licho = a niech robią, co chcą, flecik = mały flet, bujna trawa = duża, wysoka, filiżanka = do picia kawy lub herbaty, adwokat = w sądzie broni klienta, szewc = robi lub naprawia buty, kowal = podkuwa konie podkowami, kuźnia = podmuchał miechem = podmuchał na ogień, pałeczka dyrygenta chóru = batuta,
 3. szofer = kierowca, piszczy = małe zwierzęta piszczą, kleiczek = zupka dla chorego, słonina, sadło = tłuszcz ze świni,

udko – górna część nogi, szkapa = koń do pracy w polu, wół = byk do pracy w polu, ściółka = warstwa suchych liści i igieł w lesie, mech = moss, loże = łóżko, kwoka = kura, mama kurczątek,

 1. nauczyć się następujących faktów z historii Polski: a) kim byli Tatarzy? b) dlaczego było tak trudno się przed nimi obronić?

c) jak broniono się przed nimi? d) jakie są najważniejsze wydarzenia z wojen z Turcją w wieku XVII ? e) fakty z życia i panowania króla, Jana Sobieskiego są następujące:

Zadanie na dzień 3 lutego, 2018 roku:

 1. ćwiczyć wymowę swojego wiersza z wideo z You Tube,
 2. nauczyć się na pamięć swojego wiersza, w klasie będziemy pracować na interpretacją,
 3. z książki do historii: nauczyć się pięknie czytać strony: 83 do 87 – o Kościuszce i o Pułaskim w klasie będziemy mieli mały konkurs czytania tych stron,
 4. nauczyć się nowych słów ze strony 88,
 5. odpowiedz pisemnie na pytania ze strony 89

 

 

Zadanie na dzień 2 stycznia 2018 roku:

Proszę przynieść do klasy książkę do historii, którą używaliśmy w roku ubiegłym. Młodsi uczniowie dostaną fotokopie.

 1. proszę ćwiczyć Wasze wiersze używając te widea:Proszę ćwiczyć wymowę Waszych wierszy na konkurs recytatorski używając tych nagrań
 2. nauczyć się na pamięć połowę swojego wiersza na konkurs recytatorski,
 3. nauczyć się znaczenia i definicji nowych słówek: sad = ogród, w którym rosną drzewa owocowe: jabłonie, grusze, czereśnie, śliwy, wiśnie, łakomstwo  = nadmierna skłonność do jedzenia, słonina = tłuszcz ze świni, akacja = drzewo, rosa = kropelki wody rano, na trawie, konwalia – kwiat = lily of the valley, skowronek = ptak – lark, słowik = nightingale, księżycowy blask = błyszczące światło księżyca, majątek = bogactwo, ścisła dieta = kiedy nie możemy jeść mięsa i rzeczy tłustych, kleiczek = lekkostrawna zupka na wodzie.

 

Zadanie na dzień 20 stycznia 2018 roku:

UWAGA: poniżej znajduje się lista wierszy dla uczniów na konkurs recytacji poezji polskiej, którego pierwszy etap odbędzie się w klasie dnia 24 lutego, a finał konkursu będzie miał miejsce dnia 3 marca.

Niektóre wiersze są inne, niż te, które dzieci już czytały w klasie. Jeżeli, po konsultacji z Rodzicami, dzieci chciałyby mieć inny wiersz krótszy, lub dłuższy, lub po prostu ten wiersz im się nie podoba – proszę mi dać znać, a ja wyślę inne propozycje przed o2018 Wiersze na konkurs klasa VIII 2018

sobotą, dnia 20 stycznia. Później juź dzieci powinny zostać przy podanym wierszu.

 

Projekt plastyczny na podstawie opowiadania “Latarnik”: każdy uczeń i uczennica mają opracować jedną stronę z opowiadania:

uwaga: NUMERY STRON W WAZYCH KOPIACH MOGĄ BYĆ INNE NIŻ NA MIJEJ KOPI I DLATEGO PODAJĘ SŁOWA NA POCZĄTKU I NA KOŃCU:

Adrianka: strona pierwsza

Ola : strona 14 od :” Zmierzch dopero zatarł… do Już świta, noc blednie”.

Antoś: strona 5- ” Część swoich dziwnych kolei… do łatwo mogły zabić gwóźdź w głowie…”

Gabi: strona 2-3

Gabryś: strona 6-7

Julka: strona 11:” Jednym znakiem, że stary żyje…do:… “Heraldzie’ o zawiązaniu polskiego”

Karolinka: strona 12 :” Towarzystwa w New Yorku i że zaraz przesłał… do :  …bo tęsknię po Tobie..”

Mateusz: strona 8: ” nieskończoność morska może tak wołać… do … Z rana lekki wschodni powiew”.

Michelle: strona 13

Michał: strona 9

Piotruś: strona 10 od:” Przez swoją strażniczą lunetę”… do … że nikt jego nie widział’.

Wiktoria: strona ostatnia

Zadanie: (dla uczniów, którzy byli nieobecni w szkole dnia 13 stycznia):

Wiktoria, Piotruś, Karolinka, Ola i Julka: proszę przeczytać swoje strony i w zeszycie odpowiedzieć pisemnie na następujące pytania: a) jaki tytuł mógłbym/mogłabym nadać mojej stronie? b) wypisać słowa- klucze z tej strony 3-8 słów, c) jakie uczucia i krajobrazy są opisane na tej stronie? d) przepisać do zeszytu cytat ze swojej strony – taki, który najlepiej ilustruje treść tej strony.

Zadanie dla wszystkich uczniów:

nauczyć się pięknie czytać swojego wiersza oraz wypisać w zeszycie nowe słowa i wyrażenia z wiersza. W klasie każdy/a przeczyta swój wiersz i wyjaśni go o klasie. Uczniowie powinni dobrze rozumieć treść wiersza i jego słownictwo.

Zadanie na dzień 13 stycznia 2018 roku:

 1. proszę przeczytać 4 ostatnie strony opowiadania “Latarnik”.
 2. nauczyć się  znaczenia słów i wyrażeń z tych ostatnich stron: strona 12-13 : wielki wieszcz = wielki poeta, strona 14; wezbrana fala = silna fala,  tama = mur zatrzymujący wodę, zbudowany na rzece , strona 15; widno =  jasno, można było  czytać książkę, strona 16:szereg widzeń = visons = kilka obrazów z życia, kiedy mieszkał w Polsce, strona 17 = stracił posadę = stracił pracę
 3. odpowiedzieć na następujące pytania – odpowiedzi proszę napisać w zeszycie; a) – w opowiadaniu “Latarnik”, na stronie 12 i 13 dostaje paczkę, co jest w tej paczce? – b) – na stronie 14 : jaki jest tytuł książki i jak nazywa się jej autor? c) – na stronie 15 – dokąd latarnik “wraca cudem” ? Co robi ? d) na stronie 16 latarnik widzi w wyobraźni swoje dawne życie w Polsce: co widzi konkretnie? Jakie obrazy? – e) na stronie 16 i 17 – jak odmienia się znów życie latarnika i dlaczego?

Zadanie na dzień 6 stycznia 2018 roku:

 1. BARDZO WAŻNE : proszę, żeby wszyscy nauczyli się na pamięć słów trzech kolęd, które śpiewamy sami jako najstarsza klasa: kolędę numer 5, 7 i 8, czyli: “Bracia patrzcie jeno”,  “Pasterze mili”, Mędrcy świata” – tekst jestKolędy 2018 tutaj: proszę śpiewać z rodzicami w samochodzieJasełka śpiewane 1 Nov 18, 2017!!!
 2. otworzyć też You Tube z tymi kolęKolędy klasy najstarszej 2018dami, oraz Y0u Tube z tańcem góralskim, który wykonają chłopcy z ciupagami. jeśli ktoś ma w domu ciupagę lub laskę, proszę przynieść do szkoły już w tę sobotę.
 3. kto ma indywidualne role – też proszę się nauczyć na pamięć. Próba Jasełek będzie już rano, proszę być w szkole na czas.
 4. zadanie z “Latarnika” : powtórzyćLatarnik słownictwo słownictwo z op0wiadania i przeczytać strony 10 i 11 oraz podkreślić te wyrazy, których nie rozumiecie na stronie 10 i 11. Będziemy je wyjaśniać w klasie.

 

 

 

Zadanie na dzień 16 grudnia, 2017

 1. BARDZO WAŻNE : proszę, żeby wszyscy nauczyli się na pamięć słów trzech kolęd, które śpiewamy sami jako najstarsza klasa: kolędę numer 5, 7 i 8, czyli: “Bracia patrzcie jeno”,  “Pasterze mili”, Mędrcy świata” – tekst jestKolędy 2018 tutaj: proszę śpiewać z rodzicami w samochodzie!!!
 2. otworzyć też You Tube z tymi kolęKolędy klasy najstarszej 2018dami, oraz Y0u Tube z tańcem góralskim, który wykonają chłopcy z ciupagami. jeśli ktoś ma w domu ciupagę lub laskę, proszę przynieść do szkoły już w tę sobotę.
 3. kto ma indywidualne role – też proszę się nauczyć na pamięć. Próba Jasełek będzie już rano, proszę być w szkole na czas.
 4. zadanie z “Latarnika” : powtórzyćLatarnik słownictwo słownictwo z op0wiadania i przeczytać strony 10 i 11 oraz podkreślić te wyrazy, których nie rozumiecie na stronie 10 i 11. Będziemy je wyjaśniać w klasie.

Plan lekcji na dzień 9 grudnia:

 1. dyktando
 2. sprawdzian ze słownictwa z opowiadania “Latarnik”,
 3. gramatyka: powtórka odmiany przez przypadki, praca nad biernikiem i jego końcówkami,
 4. praca nad tekstem “Latarnika”, strony 9-10

Zadanie na dzień 9 grudnia, 2017: 

 1. nauczyć się zasad pisanie z “nie“, -tu otworzyć dokument wyjaśniający te zasady.
 2. zrobić online test na pisanie z “nie”
 3. powtórzyć całe słownictwo z “Latarnika” – z tych dwóch tematów będzie sprawdzian.

Plan lekcji na dzień . 28 listopada:

 1. zasady pisania z “nie”,
 2. praca nad tekstem “Latarnika: strony 6,7,8.
 3. próba Jasełek

 

Zadanie na dzień 28 listopada, 2017: 

 1. przeczytać strony  6 i 7  z opowiadania “Latarnik” Henryk Sienkiewicz Latarniki nauczyć się nowych słówek: żywioł = to :woda, ogień, powietrze i ziemia (element), mściwa ręka = ktoś, kto chce mu zrobić krzywdę (vengeful hand), Gwiazda Polarna = najjaśniejsza gwiazda na pókuli północnej, zabić gwóźdź w głowie = można było uwierzyć, że to prawda, siła oporu = wytrzymałość (resilience),prawość serca = uczciwość, pchnięty bagnetem = uderzony nożem, chwycić za strzemię konia = to oznacza, że się żołnierz poddaje i uznaje, że przegrał, zahartowany = odporny i przygotowany na najgorsze, chinina = lekarstwo na malarię, zapas = dodatkowa ilość (stock),
 1. odpowiedzieć na pytania: a) jakie nieszczęścia spotkały starego latarnika? b) jakie miał zawody w swoim długim życiu? c) co przypominało mu Polskę, tak, że aż chciało mu się płakać?

 

Plan lekcji na dzień 18 listopada:

 1. sprawdzian-dyktando’
 2. ćwiczenie w pisaniu historyjki w oparciu o obrazek z egzaminu LOTE
 3. ćwiczenie w rozumieniu lektury w oparciu o tekst z egzaminu LOTE
 4. sprawdzenie zadania – tylko słownictwo
 5. prace plastyczne z panią Kingą: Tańczące figury – prace wystawione na korytarzu

 

Zadanie na dzień 18 listopada, 2017: 

 1. przygotować się do dyktanda i sprawdzianu z odmian rzeczowników: zapamiętać końcówki dopełniacza: a) rodzaj męski:  – y.. nie ma Kogo? czego? – taty, -a … nie ma brata, … -u nie ma zeszytu, b) żeńskie: – i … nie ma dziewczynki, – y … kobiety, c) rodzaj nijaki: –a … nie ma słońca. Końcówki celownika: komu? czemu ? się przygladam? – męskie:  –u… bratu, –ie,… tacie, –owi, …zeszytowi, b) żeńskie; a) –e … dziewczynce, -i. .. wsi, –y... myszy, c) rodzaj nijaki: –u . … dziecku.
 2. nauczyć się znaczenia nowych słówek i zwrotów z lektury “Latarnik”: bezdomność = bez domu, homelessness,  pogoń = kiedy za kimś gonia = chase, pieczara = jaskinia = grota = cave, rozkosz = silne uczucie przyjemności = delight, uragać tułactwu = śmiać się z czegoś = mock, lina = gruby sznur = rope, rozbić namiot = rozłożyć namiot, przygotować go do spania, rozniecić ognisko = rozpalić ogień, dorabiał się grosza = stawał się bogaty, zarabiał dużo pieniędzy, susza = jest kiedy długo deszcz nie pada, handel = kupowanie i sprzedawanie i zarabianie  w ten sposób pieniędzy, bezbronny = helpless, nagi – bez ubrania na sobie, paszcza zwierzęcia = mouth, drapieżne zwierzę = zwierze mięsożerne, takie jak lew czy tygrys, wrsztat kowalski – blacksmith shop, Amazonka = ogromna rzeka w Brazylii, majtek = marynarz, harpun = narzędzie do polowania na wieloryby, statek rozbił się = utona.
 3. obejrzeć bajkę:” Krawiec niteczka” – i odpowiedzieć na pytanie: 1 – co to jest:  naparstek? igła? nici?  2- Co wywróżyła Cyganka krawcowi niteczce?  3 – Kogo niteczka spotkał w polu i czym on się trudnił?  4 – Dlaczego na miasto wciaż padał deszcz?  – 5 – Co zrobił niteczka, żeby zatrzymać deszcz?

 

Plan lekcji na dzień 11 listopada, 2017:

 1. dyktando i sprawdzian z odmian rzeczowników
 2. nowe dyktando i pisownia głosek: z, zi, ź
 3. praca nad tekstem “Latarnika” strony 4 i 5
 4. próba uroczystości na święto 11 listopada

 

Zadanie na dzień 11 listopada, 2017: 

 1. nauczyć się dyktanda – wyrazy z zeszytu: proszę // prosię // płoszę // prościej

// szyba // siwa // szybko // sitko //

cześć // sześć // nieść // sierść //

czynnik // cennik // sennik //  siennik //

pić // bić // być // myć

 1. nauczyć się NA PAMIEC końcówek dopełniacza i celownika w liczbie pojedynczej – z zeszytu – albo  z tej strony – patrz poniżej – będziemy mieć sprawdzian z tych odmian w . sobotę,
 2. przeczytać jeszcze raz strony z opowiadania “Latarnik” i nauczyć się nowych słówek: służyłem na wielorybniku = pracowałem na statku, który łowił wieloryby, “jestem jak statek, który jeśli nie wejdzie do portu to zatonie” – jestem stary, chcę żyć w spokojnym miejscu, znużony = bardzo zmęczony, skołatany = confused,  tułactwo = życie bez domu, u obcych, snop światła = shaft of light, przypływ = high tide, odpływ – low tide, szczuty zwierz = zwierz na którego polują myśliwi, za którym ganią psy, żeby go zagryźć,
 3. obejrzeć bajkę “Król kruków” i odpowiedzieć na pytania: 1) na czym polegała praca trębacza w grodzie? 2) Czym zajmował się karczmarz Merkuriusz? 3) Jaką przyszłość dla miasta wywróżył ze światła świecy? 4) Co to jest “perpetum mobile?”5) Dlaczego król kruków ofiarował Bolkowie złotą trąbkę? 6) Kim był tajemniczy pan, który wszystko podsłuchiwał? 7) Dlaczego marszałkowie wypowiedzieli miastu wojnę? 8) Czym ładowali swoje armaty, żeby strzelać w miasto? 9) Jak kruki zniszczył latające statki?

Plan lekcji na dzień 4 listopada, 2017:

 1. dyktando
 2. sprawdzenie zadania
 3. praca nad opowiadaniem “Latarnik”
 4. gramatyka: powtórka odmian rzeczowników w liczbie pojedynczej w dopełniaczu i celowniku, rodzaj męski, żeński i nijaki.

 

Zadanie na dzień 4 listopada, 2017: 

 1. nauczyć się dyktanda; “Zięba (finch) – kucharka” : Ogarnęła ziębę mania (obsession): mania w kuchni gotowania. Wzięła zięba ziarna (grains)  worek, zielonego dębu (oak) korę (bark), pół ziemniaka, bazie (catkins), zioła (herbs) i na obiad ziomków (friends) woła. Ale buzie ziomków blade… Marny (byle jaki), ziębo ten obiadek!
 1. nauczyć się końcówek dopełniacza i celownika,

dopełniacz: liczba pojedyncza,

końcówki rodzaju męskiego: -a, -y, u >> nie ma chłopca, taty, roweru

końcówki rodzaju żeńskiego: –y, -i, >>> nie ma kobiety, myszki

końcówki rodzaju nijakiego: –a, >>> nie ma słońca,  dziecka

celownik: liczba pojedyncza,

końcówki rodzaju męskiego: -u,-e, -owi >>> przyglądam się: chłopcu, tacie, rowerowi

końcówki rodzaju żeńskiego: e, i, >>> przyglądam się muszelce, cioci

końcówki rodzaju nijakiego: -u >>>> przyglądam się dziecku, słońcu

 

 1. Przeczytać jeszcze raz stronę 1 i 2 “Latarnika” i odpowiedzieć na pytania do tekstu: a) co to znaczy “spłukany przez bałwan”?, b) dlaczego latarnia jest tak ważna? c) dlaczego życie latarnika jest trudne? d) kim był i jak wyglądał kandydat na nowego latarnika, opisz go.
 2. nauczyć się nowych słówek ,z którymi zapoznaliśmy się w sobotę: bałwan morski = duża, spieniona fala, ławica piasku = płytkie miejsce w morzu pełne piasku, sumienny = odpowiedzialny i pracowity, konsul = dyplomata, posada = praca (a job), nie uśmiecha mi się to zrobić = nie ma ochoty tego zrobić, włóczęga = człowiek, który nie ma stałej pracy ani domu (tramp), życie klasztorne i pustelnicze = życie samotne, odizolowane od innych ludzi, człowiek czerstwy = silny i zdrowy, choć stary, płeć spalona = opalona twarz, przygnębiony = smutny.

 

 

Plan lekcji na dzień 28 października:

 1. dyktando
 2. zasady pisania głosek: z, zi, ź
 3. sprawdzenie zadania: bajka o dwunastu miesiącach
 4. gramatyka: odmiana rzeczowników: końcówki celownika
 5. praca nad tekstem “Latarnika” strona 1 i 2
 6. gra “Kontakt”

Zadanie na dzień 28 października, 2017:

 1. Objerzeć polską bajkę :” O dwunastu miesiącach”: i odpowiedzieć pisemnie na pytania:
 2. Dlaczego macocha i jej córka Rózia chciały się pozbyć sierotki Zuzi?
 3. Dlaczego poleciły jej wykonać zadanie niemożliwe, żeby przynieść fiołki i poziomki? Na co liczyły?
 4. Kim tak naprawdę są “leśni bracia” i co robią ?
 5. Czy potrafisz wymienić – tak jak Zuzia – poprawnie nazwy miesięcy po polsku? Podaj swoją datę urodzin: dzień i miesiąc,
 6. Co zrobił grudzień, żeby pomóc Zuzi spełnić żądanie macochy?
 7. Co dał grudzień Zuzi i to zamieniło się w złoto?
 8. Co dał grudzień Rózi i w co się to zamieniło?
 9. Napisz 5 przymiotników charakteryzujących Zuzię i 5 przymiotników charakteryzujących Rózię i jej matkę_ jakie one są?

2. Nauczyć się pisać następującego dyktanda:

Ślimaki – śpiochy

Dwa ślimaki, w jakimś lesie, śpią radośnie siódmą jesień. Śnią o sianku, wsi i rysiu, o śpiworkach, sitku, misiu. Śnią o świerkach, w śniegu świętach, sianku, łosiach i prosiętach. Bo gdy siedem lat się śpi, wiele się ślimakom śni.

3. Przećwiczyć śpiewanie piosenki: “Rozkwitały pąki białych róż“:

 

 

Plan lekcji na dzień 20 października, 2017:

 1. poprawa dyktanda
 2. dyktando powtórka pisowni z “rz”, “ż” , “u” i ;’ó”,
 3. zasady pisowni głosek “s”, “ś”, “si”,
 4. omówienie zadania bajki o Kozie kłamczusze,
 5. powtórka recytacji pierwszego fragmentu “Inwokacji”,
 6. ćwiczenia w śpiewaniu piosenek na obchody święta 11 listopada
 7. ustny egzamin LOTE
 8. zabawy – polskie gry planszowe

Zadanie na dzień 21 października, 2017:

 1. przeczytać kilka razy zasady pisania ( z zeszytu) RZ, Ż, Ó, U – i zapamiętać reguły i wyjątki
 2. przygotować się do dyktanda – powtórki,
 3. powtórzyć recytację z pamięci Inwokacji do słów … Bogu…
 4. ćwiczyć/przeczytać raz jeszcze tekst “Latarnika” – pierwsze 10 linijek,
 5. obejrzeć bajkę o “Kozucha – Kłamczucha”  i napisać odpowiedzi na następujące pytania: 1 – napisz wierszyk, który mówi koza, kiedy kłamie, – 2- napisz wierszyk, który mówi na końcu skruszona koza, 3 – wyjaśnij za pomocą słownika następujące przymiotniki, które opisują Kozę-kłamczuchę: obłudna, przymilna, nieszczera, podstępna, sprytna, lizus- napisz w zeszycie ich tłumaczenie na język  angielski, 4 – wyjaśnij wyrażenia: “wynoś mi się na cztery wiatry”, “fora za dwora”, “najedz się do syta”, “skórę ci wygarbuję”,

 

 

Plan lekcji na dzień 14 października, 2017:

 1. poprawa dyktanda – poprawione wyrazy są zapisane w zeszycie,
 2. dyktando z RZ, Ż, Ó, U
 3. spotkanie z misjonarzem,
 4. zajęcia plastyczne,
 5. praca nad piosenkami patriotycznymi na uroczystość 11 listopada,
 6. konkurs pięknego czytania tekstu “Latarnika”, Henryka Sienkiewicza

 

Zadanie na dzień 14 października, 2017:

 1. nauczyć się na pamięć inwokacji z “Pana Tadeusza” do słów ..podziękować Bogu”.
 2. przygotować się do dyktanda z RZ i Ż, z U i Ó,
 3. nauczyć się czytać początek “Latarnika” – pierwsze 10 linijek.
 4. W zeszycie napisać odpowiedzi o filmie, baśni  :”Szklana góra” Pytania: 1 – jak nazywali się trzej bracia? -2- Co każdy z nich lubił robić najbardziej? – 3- Co takiego robił Jędruś,  że wszyscy uważali go za głuptasa? 4- Czego nauczył się Jędruś w Czarnym lesie? – 4 – Co i w jaki sposób zdobył Jędruś ? Opisz ten incydent. 5- Stary kruk opowiedział Jędrusiowi o…napisz 4-5 szczegółów, o których dowiedział się Jędruś od kruka.-6-Co stało się z najstarszym bratem? Jak i czym usiłował pokonać szklaną górę? – 7 – W jaki sposób Jędrek zdobył szklaną górę? Kto i jak mu w tym pomógł? -8- Jak kończy się ta baśń? – Opisz.

Plan lekcji na dzień 8 października, 2017:

 1. poprawa dyktanda z pisowni “u” i ‘ó”
 2. dyktando z “rz” i z “ż”
 3. zasady pisowni . “h” i “ch”
 4. praca nad drugim przypadkiem odmiany rzeczowników- dopełniaczem
 5. poprawa zadania – zdań o filmie “Zaczarowany ołówek”
 6. początek pracy nad tekstem opowiadania Henryka Sienkiewicza “Latarnik”
 7. praca nad inwokacją z “Pana Tadeusza”

 

Zadanie na dzień 8 października, 2017:

 1. przygotować się do dyktanda z u, ó, ż, rz
 2. nauczyć się pięknie czytać inwokacji z “Pana Tadeusza”, oraz nauczyć się na pamięć inwokacji do słów …”bo tęsknię po Tobie” (lub dalej)
 3. obejrzeć film z serii “Zaczarowany ołówek pt: ” Opiekun ptaków i w zeszycie napisać 10 zdań o tym filmie. W zdaniach należy użyć następujących wyrażeń: iść ze sztalugami do parku, żeby malować, prosić o pomoc, złamać ołówek, niszczyć budki dla ptaków, narysować pompę wodną, lać w kota wodą, odstraszyć kota, przybić gwoździe młotkiem, budki z telewizorem, telefonem, ogródkiem, dać wspólny koncert.

Plan lekcji na dzień 30 września:

 1. dyktando
 2. zasady pisania z “rz” i “ż”
 3. praca nad inwokacją z “Pana Tadeusza”
 4. mini warsztaty teatralne – przedstawienia baśni i bajek :Krasicki “Czapla, ryby, rak”, bajki “Trzy małe świnki” oraz “Łakomy pies”
 5. konkurs pięknego czytania tekstu Andersena: “Świniopas”

Zadanie na dzień 30 września, 2017:

 1. powtórzyć zasad pisania z “ó” i “u” – z zeszytu lub z tej strony internetowej,

2. starsi uczniowie: powtórzyć inwokację do “Pana Tadeusza’ : “Litwo, ojczyzno moja” i przypomnieć sobie sens tego poematu:

Inwokacja do „Pana Tadeusza interpretacja

młodsi uczniowie: proszę otworzyç powyższy dokument, przeczytać inwokację i interpretację, którą omòwimy w klasie.

3. obejrzeć filmik z serii ‘Bolek i Lolek: “Wycieczka samochodem’  i w zeszycie napisać 10 zdań w czasie przeszłym, o tym, jakie przygody spotkały Bolka i Lolka z tym filmie.

film

 

Plan lekcji na dzień 23 września, 2017:

 1. Egzamin LOTE – rozumienie ze słuchu i rozumienie czytanego tekstu –
 2. dyktando: pisownia u i ó
 3. zasady pisowni rz i ź
 4. prace plastyczne: ilustracje do zasad polskiej ortografi

 

Zadanie na dzień 23 września, 2017:

 1. nauczyć się na pamięć zasad pisania z “ó” i “u” – z zeszytu lub z tej strony internetowej i przygotować się do dyktanda, dyktando jest w zeszycie.
2. poprawić wypracowanie napisane w zeszycie, w klasie. Wszyscy przeczytają swoją poprawioną wersję w klasie, za wyjątkiem tych, którzy już przeczytali.

Plan lekcji na dzień 16 września, 2017:

 1. Dyktando
 2. powtórka/lekcja z ortografii. zasady pisania z “ó” i z “rz” – ćwiczenia
 3. praca pisemna w zeszytach – ćwiczenie w pisaniu do egzaminu z języka polskiego LOTE
 4. omówienie zadania, filmu Kajko i Kokosz
 5. Inwokacja z “Pana Tadeusza” :”Litwo, ojczyzno moja”
 6. Ćwiczenia w poprawnym czytaniu

Zadanie domowe na dzień 16 września, 2017:

Obejrzeć pierwszą część filmu “Kajko i Kokosz”:

Kajko i Kokosz – Skarby Mirmiła – część 1_xvid_001.avi – YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=VFGHiZ5D29E

a następnie w zeszycie odpowiedzieć pisemnie na następujące pytania:
1.  Kim jest Miluś?
2. Podaj dwa (lub więcej) sposoby do jakich uciekają się Kajko i Kokosz, żeby nauczyć go latać.
3. Kim jest czarownica Jaga? Gdzie mieszka?
4. Kto stoi na warcie przed jej domem w nocy?
5. Jaki jest umówiony znak, że ktoś skrada się pod dom Jagi?
6. Po co była im potrzebna czarodziejska maść?
7. Jak Jaga ukarała Kajko i Kokosza za to, że chcieli ukraść jej czarodziejską maść?
8. Kim jest zbój Łamignat?
9. Co mają zrobić Kajko i Kokosz, żeby być odczarowanym?

Plan lekcji na dzień 9 września, 2017, pierwszy dzień szkoły:

 1. dyktando i sprawdzenie dyktanda
 2. praca pisemna: historyjka oparta na obrazku z egzaminu LOTE
 3. powtórka z historii Polski
 4. powtórka odmiany rzeczowników  przez przypadki
 5. gra “Państwa – miasta”

 

 

UWAGA: KAŻDA LEKCJA W TYM ROKU ZACZYNA SIĘ OD SPRAWDZIANU Z ZADANIA DOMOWEGO

Zadanie domowe na dzień 20 maja, 2017:

1) nauczyć się na pamięć opisu swojego portretu sarmackiego, umieć wytłumaczyć znaczenie słów: konfederatka, czaple pióro, kontusz, żupan, karabela, z jedwabiu, atłasowa, haftowana, dekolt, wzory na sukni, czepek, stroik na głowie, rękawy bufiaste,
2) powtórzyć swój wiersz z konkursy recytatorskiego i umieć go na pamięć,
3) nauczyć się pięknie czytać streszczenia historii Polski wieku XVI i XVII4

4) przeczytać samodzielnie tekst “Pchły Szachrajki” i nauczyć się opowiadać psoty Pchły oraz opanować nowe słownictwo zamieszczone poniżej “pchla”

Historia Polski wiek XVI i XVII powtórka

plchla

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 13 maja, 2017:

Historia Polski wiek XVI i XVII powtórka

1) nauczyć się na pamięć opisu swojego portretu sarmackiego, umieć wytłumaczyć znaczenie słów: konfederatka, czaple pióro, kontusz, żupan, karabela, z jedwabiu, atłasowa, haftowana, dekolt, wzory na sukni, czepek, stroik na głowie, rękawy bufiaste,
2) powtórzyć swój wiersz z konkursy recytatorskiego i umieć go na pamięć,
3) nauczyć się pięknie czytać streszczenia historii Polski wieku XVI i XVII

 

 

 

Zadanie na dzień 5 maja, 2017 roku:

 1. powtórzyć swój wiersz z konkursu recytatorskiego i umieć go dobrze na pamięć,
 2. nauczyć się na pamięć opisu swojego portretu sarmackiego z zeszytu,
 3. nauczyć się czytać swojej części chronologicznego przestawienia (timeline) historii Polski wieku: XVI i XVII, które znajduje się tutaj:

Historia Polski wiek XVI i XVII powtórka

Zadanie na dzień 29 kwietnia, 2017 roku:

I. Nauczyć się zamieszczonych tu zdań tłumaczonych z języka angielskiego. Są to poprawione najczęstsze błędy z Waszych wypracowań na egzamienie SAT II z polskiego:

 1. We had a good time togather. = Spędziliśmy razem wiele miłych chwil.
 2. I had to work on a paper for English class. = Miałem/ miałam napisać wypracowanie a języka angielskiego.
 3. I will text her when she moves to Poland. = Będę jej wysyłać SMS-y kiedy już przeprowadzi sie do Polski. albo: Będziemy sobie wysyłać teksty.
 4. I will miss him/her. = Będę za nim/ za nią tęsknić.
 5. I practiced/played sports.  = Zawsze uprawiałam sporty.
 6. He gets ready for his exams.= Przygotowuje się DO egzaminów.

II. Nauczyć się pisać następujące słowa: 

brązowe oczy, skończyć, włączyć światło, robić, oprócz tego, będzie,

odjechał, mieszkać, znaliśmy się, mieliśmy trzy lata, wróżka, wzięła taśmę, najbliższa koleżanka,

III. Wyjaśnić i nauczyć się na pamięć następujące przysłowia polskie:(poprosić o pomoc Mamę)

“Gdy jaskółka lot swój zniża, to się deszczyk zbliża”

“W marcu jak w garncu”

” Kwiecień, plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”

“Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi”

 

 

Zadanie na dzień 22 kwietnia, 2017 roku:

 1. otworzyć ten Word dokument i nauczyć się słów i wyrażeń dotyczących rozmowy o filmie,

Jak rozmawiać o filmie?

 1. odpowiedzieć na pytania dotyczące filmu “Ogniem i mieczem”:
 • jak nazywają się główni bohaterowie filmu?– Jan Skrzetuski, huzar w armi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, Helena jego narzeczona i Bohun, pułkownik kozacki.
 • w jakiej epoce rozgrywa się akcja filmu? Są to lata mniej więcej 1648 – 1660, czyli lata wojen kozackich na Ukrainie.
 • jaki jest to gatunek filmu? jest to film kostiumowy, historyczny, oparty o faktach, ale cała treść filmu jest literacką fantazją.
 • czy film pokazuje prawdę historyczną o wojnach kozackich na Ukrainie? – Nie, tak naprawdę Kozacy walczyli o wolność od pańszczyzny, a w filmie pokazuje się ich jako zbuntowanych przeciw Polsce. Cały film chce pokazać jak dzielni byli polscy rycerze – na przykład Jan Skrzetuski i jak zwyciężali w wielkich bitwach, ale nie pokazuje dość prawdy o złym traktowaniu kozaków i chłopów przez bogatą szlachtę.
 • Naucz się opisywać jeden, wybrany strój polski z XVII wieku, pokazany w filmie.

Zadanie na dzień 8 kwietnia, 2017 roku:

 1. z naszej książki, przyczytać o “potopie szwedzkim” – strony : 43-46,
 2.  odpowiedzieć na pytania na stronach 50-51
 3. dokończyć oglądania filmu: “Ogiem i mieczem”

 

Zadanie na dzień 1 kwietnia, 2017 roku:

 1. otworzyć poniższy dokument i nauczyć się…

Zadanie domowe na dzień 1 kwietnia

2. obejrzeć film pt; “Ogniem i mieczem” na You Tube

3. Nauczyć się nowych słówek z książki, ze strony 35 (powtórka) i 48.

 

 

 

 

 

 

Zadanie na dzień 25 marca, 2017 roku:

 1. Powtórzyć wiadomości o wojnach wieku XVII w Polsce:

a) wojny z Moskwą – kim był Dymitr Samozwaniec? kim był Stefan Batory?  Jan Zamojski? Stanisłam Żółkiewski? Zygmunt III Waza?

b) wojny se Szwecją – jakie były skutki tych wojen? powtórzyć wiadomości ze stron 42-49

Plan lekcji na dzień 18 marca:

 1. sprawdzian
 2. praca nad historią Polski XVII wieku: wojny ze Szwecjąi Ukrainą:
 3. Książka – przeczytać strony 42, 43, 44, 45,46 – napisać odpowiedzi na stronach 48-49

 

 1. Zadanie na dzień 18 marca, 2017 roku:
 1. Przygotować się do sprawdzianiu.I) Powtórzyć i zapamiętać i umieć opisać: a)mapę Polski współczesnej, jej miasta, jej państwa sąsiednie, stolice tych państw, rzeki, kierunki na mapie, b) na mapie Polski w XVII wieku umieć zaznaczyć gdzie leżały: Inflanty, Polska, Litwa, Prusy Książęce, Ukraina.
 2. II). razy powoli przeczytać strony 39, 40, 41, nauczyć się odpowiedzi na pytania: kim był Stefan Batory? Dymitr Samozaniec? Jan Zamojski? Stanisłam Żółkiewski? Zygmunt III Waza? Z kim prowadziła Polska wojny z początkiem wieku XVII?

Zadanie na dzień 11 marca, 2017 roku:

 1. Ćwiczyć recytację wiersza, dopracować interpretację, ton głosu – można też przynieść rekwizyty – KONKURS RECYTATORSKI o godzinie 12.
 2. powtórzyć wiadomości z geografii Polski  – opis mapy zamieszczony tu poniżej, dodatkowo trzeba umieć napisać na mapie Polski: rzeki: Wisłę, Odrę i Bug, oraz napisać na mapie miasta: Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn – z tych wiadomości będzie sprawdzian,
 3. z książki na stronie 23 przestudiować mapę Polski z wieku XVI-XVII – na stronie 28 zrobić ćwiczenie 5 – w klasie uczniowie powinni umieć zaznaczyć na mapie gdzie w wieku XVII była: Polska, Litwa, Inflanty, Prusy Książęce, Kurlandia i Ukraina.
 4. 2 razy powoli przeczytać strony 39, 40, 41, nauczyć się odpowiedzi na pytania: kim był Stefan Batory? Dymitr Samozaniec? Jan Zamojski? Stanisłam Żółkiewski? Zygmunt III Waza?  Z kim prowadziła Polska wojny z początkiem wieku XVII?

Zadanie na dzień 4 marca, 2017 roku:

1. nauczyć się na pamięć swojego wiersza, opracować też jego interpretację.

2. Nauczyć się opisywać mapę Polski – umieć pokazać gdzie leżą na mapie: Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa i Okręg Kaliningradzki, jakie są stolice tych państw, umieć pokazać i narysować na mapie polskie rzeki: Wisłę, Odrę, Bug, miasta: Kraków, Warszawa, Gdański i Gdynia, Szczecin, Lublin. Nauczyć się też stron świata:

Na północy Polski mamy dostęp do Morza Bałtyckiego, na zachodzie Polska graniczy z Niemcami. Stolicą Niemiec jest Berlin, na południowym zachodzie Polska graniczy z Republiką Czeską (z Czechami), stolicą Czech jest Praga. Na południu znajduje się Słowacja, stolicą Słowacji jest Bratysława, na południu Polska graniczy z Ukrainą, stolicą Ukrainy jest Kijów – na wschodzie graniczy z Białorusią, stolicą Białorusi jest Mińsk, na północnym wschodzie Polska graniczy z Litwą, stolicą Litwy jest Wilno, oraz z Okręgiem Kaliningradzkim, który należy do Rosji. Przez środek Polski przepływa rzeka Wisła, Bug leży na wschodzi a Odra stanowi naturalną granicę Niemcami.

Po Unii Lubelskiej Polska była jednym z największych państw w Europie. Częścią Polski wtedy było Wielkie Księstwo LItewskie, czyli dzisiejsza Ukraina i Białoruś, do Polski należały też Inflanty, czyli dzisiejsza Łotwa i Estonia. Stolicą Łotwy jest Ryga, a stolicą Estoni jest Tallin.

 

 

Zadanie na dzień 24 lutego 2017 roku:

 1. nauczyć się na pamięć swojego wiersza, opracować też jego interpretację.

2. W podręczniku z historii odpowiedzieć na pytania ze stron:17 i 19 – zastanowić się: jakie cechy powiniem mieć dobry władca/król/prezydent? Napisać starannie zdania na stronie 19.

3. gramatyka: powtórzyć odmianę przez przypadki słów:

l.poj
m. przyjaciel, koleżanka
d. przyjaciela, koleżanki
c. przyjacielowi, koleżance
b przyjaciela, koleżankę
n. z przyjacielem z koleżanką
ms. o przyjacielu o koleżance
w. o przyjacielu! o koleżanko!

l.mn.

m. przyjaciele, koleżanki

d. przyjaciół, koleżanek

c. przyjaciołom, koleżankom

b. przyjaciół, koleżanki

n. z przyjaciółmi, z koleżankami

m.o przyjaciołach, o koleżankach

 

 

Zadanie na dzień 18 lutego 2017 roku:

 1. nauczyć się na pamięć swojego wiersza, opracować też jego interpretację.
 2. Nauczyć się – z notatek z zeszytu – faktów o Unii Lubelskiej,
 3. Nauczyć się wyjaśniać nowe słownictwo z ostatniej lekcji. Należy umieć je wyjaśniać za pomocą:   a) definicji, b) synonimów, c) przykładów w użyciu – jak podane poniżej:

Nowe słownictwo:

 1. Definicjaarras = opona- tkanina, dywan na ścianę przedstawiający sceny z mitologii greckiej, wędka – kij z żyłką i haczykiem do łowienia ryb, więcierz = siatka do łowienia ryb, zdrajca (traitor) = ktoś jak Judasz, który zdradza przyjaciela, wydaje go w ręce wrogów, owies (oats) = zboże dla konia, pszenica (wheat) = zboże , z którego robimy chleb, siano = sucha trawa dla zwierząt,
 1. synonim: zwiedziony = oszukany, mroczy (blinds) = oślepia, rozdziawił = otworzył, bujał po łące = bawił się na łące, padła = umarła, ukrop = wrząca woda,
 1. przykład w użyciu:urząd (office), np. Urząd miasta, urząd gubernatora – otchłań (abyss) – otchłań piekła, otchłań morza: wielka przestrzeń bez dna, czepek = ubieramy na włosy przed kąpielą, kurek = w wannie, odkręcamy nim wodę ciepłą lub zimną,

 

Zadanie domowe na dzień 11 luty, 2017:

 1. Słuchać swojego wiersza nagranego tutaj na You Tube każdego wieczora trzy razy, powtarzając tekst za nagraniem:Wiersze na konkurs 2017 nagrania z You tube

2. Nauczyć się na pamięć wiersza na konkurs recytatorski.

3. przeczytać z książki z historii strony: 23-26 i odpowiedzieć na pytania na stronach: nauczyć się opowiadać o unii lubelskiej ze strony 26 w książce

Zadanie domowe na dzień 4 luty, 2017:

1. Nauczyć się na pamięć wiersza na konkurs recytatorski,

2. Przygotować się do sprawdzianu z czytanek ze stron 30-35, przeczytać i powtórzyć wiadomości o demokracji szlacheckiej, według pytań i wyrażeń zamieszczonych poniżej w zadaniu domowym z dnia 28 stycznia.

 

Zadanie na dzień 28 stycznia, 2017:

1. nauczyć się pięknie czytać swojego wiersza na konkurs recytatorski, przeczytać go w klasie i wyjaśnić po polsku znaczenie trzech nowych słów/wyrażeń z tego wiersza, w klasie opowiedzieć też o czym jest ten wiersz.

Wiersze-na-konkurs-klasa-VII-VIII-2017

2. znaleść na Internecie 5 ciekawych faktów – po polsku –  o autorze wybranego wiersza,  podać miejsce i daty jego urodzin i śmierci, te informacje powinny być zapisane w zeszycie i przeczytane podczas lekcji,

3. przeczytać jeszcze raz strony 30-35 – z naszej książki o demokracji szlacheckiej, nauczyć się odpowiedzi na następujące pytania:

a) co to jest demokracja szlachecka?

b) jakie prawa miała polska szlachta?

c) jaki był pierszy król wybrany w wolnej elekcji?

d) co to jest sejm?

d) co to znaczy: “magnat”, “szlachta”, “wolna elekcja?”

Nauczyć się znaczenia nowych słów:

– gromadzić się – spotykać się  w dużej grupie –  ludzie gromadzą się np. w kościele na Mszę św., na zerbranie,

– magnat – bardzo bogaty szlachcic, musiał mieć 10 lub więcj wsi,

-szlachcic – dawniej rycerz, członek klasy wyższej w dawnej Polsce,

– cudzoziemski – obcy, nie z mojego kraju, np. cudzoziemska moda, czyli ta, która z przyszła zza granicy,

– składać przysięgę – przyrzec na Biblię,

-dyplomata – przedstawiciel mojego kraju za granicą, np: konsul albo ambasador,

– poseł – wybrany w wolnym głosowaniu przedstawiciel ludu do sejmu ( kongresmen),

– Rzeczypospolita – tak nazywamy Polskę.

 

Zadanie na dzień 21 stycznia, 2017:

1. nauczyć się pisać następujących dat:( sprawdzian)

w roku

1111 – tysiąc sto jedenastym

1222 – tysiąc dwieście dwudziestym drugim

1333 – tysiąc trzysta trzydziestm trzecim

1444 – tysiąc czterysta czterdziestm czwartym

1555 – tysiąc pięćset pięćdziesiątym piątym

1666 – tysiąc sześćset sześdziesiątym szóstym

1777 – tysiąc siedemset siedzemdziesiątym siódmym

1888 – tysiąc osiemset osiemdziesiątym ósmym

1999 – tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym

 

Nauczyć się na pamięć pieśni Jana Kochanowskiego: “Czego chesz od nas Panie” aż do słów: Bo przystojniejszej ofiary nie mamy”.

Jan Kochanowski

Nauczyć się znaczenia staropolskich słów pieśni:(na sprawdzian)

– za Twe hojne( generous) dary  = za Twoje wspaniałe, bogate prezenty

– dobrodziejstwa = dobrodziejstwo to jest to, co jest dla nas ludzi dobre, np: rodzina, zdrowie, życie, przyjaźń, powodzenie, itd.

– Kościół Cię nie ogarnie = Kościół nie potrafi opisać Bóga

– wszędy = wszędzie

w otchłaniach = (abyss) – straszna, ogromna bez dna przestrzeń: otchłań morz, otchłań piekła,

– w których nie masz miary = za rzeczy, które dajesz nam, ludziom bez ograniczeń

– pragniesz = chcesz

– mieni swoje = uważa, że jest jego

– wdzięcznym sercem = sercem pełnym miłości

– przystojniejszej ofiary = lepszej ofiary/ prezentu

Sprawdzić listę wierszy proponowanych na tegoroczny konkurs recytatorski:

Wiersze-na-konkurs-klasa-VII-VIII-2017

 

Zadanie na dzień 14 stycznia, 2017 roku:

1. proszę powtórzyć to, co było na zadanie na dzień 7 stycznia – będzie sprawdzian z pisania dat i każdy uczeń/uczennica opisze (ustnie) obraz “Hołd pruski”

2. proszę przeczytać i nauczyć się podkreślonych wiadomości o poecie Janie Kochanowskim.

Jan Kochanowski

 

W tę sobotę, dnia 7 stycznia 2017 PROSZĘ NAUCZYĆ SIĘ NA PAMIĘĆ SWOICH RÓL NA JASEŁKA!!!!

1. po próbie Jasełek, w zielonej sali każdy uczeń/uczennica będzie opisywał obraz “Hołd pruski”, który wyświetlimy na Smart Board, proszę nauczyć się NA PAMIEC opisywać obraz Jana Matejki:”Hołd pruski” – opis jest podany poniżej.

2. studiować i nauczyć się notatek z lekcji z dnia 3 grudnia: jak porównać opis portretów młodej i starej królowej Bony:

Hołd pruski – zadanie i opis

3. niektóre dzieci mają kłopoty z poprawnym pisaniem dat po polsku, proszę nauczyć się pisać i wymawiać podane tu daty:

w roku 1525 – tysiąc pięćset dwudziestym piątym roku

w roku 1918 – tysiąc dziewięćset osiemnastym roku

w roku 1477 – tysiąc czterysta siedemdziesiątym roku

w roku 1882 – tysiąc osiemset osiemdziesiątym drugim roku

w roku 2003 – dwutysięcznym trzecim roku, etc

 

 

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 3 grudnia, 2016:

Powtórzyć i nauczyć się na pamięć wiadomości o czasach Jagiellonów (11 pytań i odpowiedzi) z tego dokumentu:

Jagiellonowie

 

 

Zadanie domowe na dzień 20 listopada, 2016:

Proszę przeczytać z książki “Historia Polski” strony: 8,9,10,11,12,13

Przygotować odpowiedzi na pastępujące pytania:

1) kim był Zygmunt Stary?

2) kim była Bona?

3) co to znaczy, że wiek XVI był “złotym wiekiem” dla Polski

4) co to jest kaplica zygmuntowska?

5) kim był Stańczyk?

6) kim był hetman Jan Tarnowski?

Proszę otworzyć ten adres, a następinie zrobić na Internecie wszystkie tam wymienione odmiany słów liczbie pojedynczej i mnogiej:

Sprawdzian z odmiany rzeczownikow 2

 

 

 

2. powtórzyć tekst piosenki “Pierwsza brygada” – i nauczyć się go na pamięć

3. otworzyć ten dokument i przećwiczyć śpiewanie piosenek na obchody Święta Odzyskania NIepodległości, któe będą miały miejsce dania 13 listopada po Mszy św. o godzinie 10.

Piosenki na uroczystość 11 listopada

4. nauczyć się na pamięć wierszy na uroczystość 13 listopada.

 

 

Zadanie domowe na dzień 5 listopada, 2016:

1. Proszę otworzyć ten adres, a następinie zrobić na Internecie wszystkie tam wymienione odmiany słów liczbie pojedynczej i mnogiej:

Sprawdzian z odmiany rzeczownikow 2

2. powtórzyć tekst piosenki “Pierwsza brygada” – i nauczyć się go na pamięć

 

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 29 października, 2016:

1. Proszę otworzyć ten adres, a następinie zrobić na Internecie wszystkie tam wymienione odmiany słów liczbie pojedynczej i mnogiej:

Sprawdzian z odmiany rzeczownikow 2 

 

2. BITWA POD GRUNWALDEM

Bitwa pod Grunwaldem

Bardzo proszę, żeby dzieci przyniosły już stroje na przedstawienie Bitwy pod Grunwaldem

Bardzo proszę o nauczenie się swoich tekstów na pamięć, a narratorki: ZUZIE i WIKTORIE o ćwiczenie w domu dykcji.

1. Wszyscy uczniowie powinni otworzyć tekst Bitwy pod Grunwladem, nauczyć się na pamięć swoich kwestii, oraz zapamiętać przebieg bitwy – czyli kto mówi co i po kim.

2. ćwiczyć śpiewanie pieśni “Pierwsza brygada” i nauczyć się słów na pamięć.

 

 

 

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 22 października, 2016

BITWA POD GRUNWALDEM

Bitwa pod Grunwaldem

Bardzo proszę, żeby dzieci przyniosły już stroje na przedstawienie Bitwy pod Grunwaldem

Bardzo proszę o nauczenie się swoich tekstów na pamięć, a narratorki: ZUZIE i WIKTORIE o ćwiczenie w domu dykcji.

1. Wszyscy uczniowie powinni otworzyć tekst Bitwy pod Grunwladem, nauczyć się na pamięć swoich kwestii, oraz zapamiętać przebieg bitwy – czyli kto mówi co i po kim.

2. ćwiczyć śpiewanie pieśni “Pierwsza brygada” i nauczyć się słów na pamięć.

Zadanie domowe na dzień 15 października, 2016

1. Nauczyć się znaczenia i definicji nowego słownictwa z pieśni 
Pierwsza brygada” oraz z filmu “Akademia pana Kleksa”

Pierwsza brygada 

Akademia Pana Kleksa

2. Powtórzyć i nauczyć się najważniejszych faktów, oraz dat z historii średniowiecznej Polski, to, co jest tutaj na  CZERWONO:

DYNASTIA PIASTÓW

 

 

 

 

 Zadanie domowe na dzień 8 października:

1. Nauczyć się odmieniać rzeczowniki rodzaju męskiego i

żeńskiego:

siostra, dziewczyna, babcia

kura,  wieś – powtórzyć z zeszytu, oraz

– proszę otworzyć ten dokument i nauczyć się końcówek odmian rzeczowników męskich i żeńskich:

Odmiany rzeczownikow tabele web side

 

 Zadanie domowe na dzień 1 października:

1. Naucz się końcówek odmian rzeczowników rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej i mnogiej używając Flashcards.

2. Dokończ pisanie listu.

3. Uzupełnij tekst literami “u lub ó” (kserokopia)

4. Dokończ pisemnie zdania na temat wakacji – książka str. 8.

Zadanie domowe na dzień 24 września:

1. nauczyć się końcówek odmian rzeczownikó rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej i mnogiej używając Flascards, które zrobiliśmy w klasie

odmiana rzecz meskich

2. odpowiedzieć pisemnie w zeszycie na pytania dotyczące filmu “Historia żółtej ciżemki

Film „Historia żółtej ciżemki

3. nauczyć się definicji nowych słówek z piosenki: “Barwy jesieni”

Barwy jesieni

 

 

1. sprawdzian z zadania

2. lekcja o odmianie rzeczowników, przypomnienie nazw przypadków, praca nad odmianami reczowników męskich

3. piosenka Czerwnych Gitar: Barwy jesieni- wyszukiwanie synonimów

4. Oglądanie drugiego fragmentu filmu “Historia żółta ciżemki” – wyjaśnienie nowego słownictwa:

5. prezentacja braci Kozłowskich o Dniach Młodzieży z papieżem Franciszkiem

Zadanie domowe na dzień 17 września, 2016:

1. nauczyć się na pamięć zasad pisowni z U  i Ó,

2. oraz nowych słówek z piosenki Czerwonych Gitar – patrz 2 dokumenty:

ortografia kiedy piszemu u a kiedy ó zadanie

piosenki czerwone gitary

ta część zadania nie jest obawiązkowa dla najmłodszych ucznió naszej klasy – ale mogą ją wykonać:

3. w zeszycie napisać odpowiedzi o filmie i nauczyć się na pamięć nowych słówek:

Film „Historia żółtej ciżemki

 

 

Plan lekcji na dzień 10 września 2016:

1. powtórka pisowni z ó i u – dyktando, omówienie zasad i reguł

2. piosenka Czeronych Gitar: Tak bardzo się starałem – praca nad nowym słownictwem, rozmowa w klasie na temat: Jak można ładnie pokazać chłopcu/dziewczynce, że mi się podoba?

3. oglądanie pierwszego fragmentu filmu “Historia żółtej ciżemki” – wyjaśnienie słów: kozik, gospodarz, kuglarz, linoskoczek, strugać, etc. Rozmowa o życiu w Polsce w XV wieku

4. rozmowa o wakacjach, opowiadanie ciekawych zdarzeń,

5. omóienie wakacyjnych lektur po polsku

 

 

 

 

 

Konstytucja Rzeczypospolitej

Pani Zuzanna Golec

Zadanie domowe na dzień 21 maja, 2016:

1. powtórzyć inwokację z “Pana Tadeusza” – nauczyć się na pamięć

2. nauczyć się na pamięć o swoim bogu/bogini z mitologii greckiej

3. przynieść kompletny strój boga/bogini

4. otworzyć  dokument na górze strony “Konstytucja Rzeczypospolitej” , przeczytać,  nauczyć się  6-8 artykułów z Konstytucji i umieć  wyjaśnić o czym mówia.

 

 

Zadanie domowe na dzień 14 maja, 2016:

1. powtórzyć inwokację z “Pana Tadeusza” – nauczyć się na pamięć

2. nauczyć się na pamięć o swoim bogu/bogini z mitologii greckiej

3. przynieść kompletny strój boga/bogini

4. przygotować trzy ciekawe fakty o Polsce – o historii Polski albo o geografi, o języku polskim, o kulturze polskiej –  którymi chcemy się podzielić z reszta klasy. Podczas lekcji w sobotę opowiedzieć te trzy fakty zaczynajac w następujacy sposób:  “Czy wiecie, że…”

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 7 maja, 2016:

1. powtórzyć inwokację z “Pana Tadeusza” – nauczyć się na pamięć

2. nauczyć się na pamięć o swoim bogu/bogini z mitologii greckiej

3. przynieść kompletny strój boga/bogini

4. przeczytać strony 164-165 –  o misiu Wojtku i o wojsku polskim i nauczyć się tę czytankę opowiadać

 

zwierzęta i medal dla zwierząt 

Pani Zuzanna Golec

Zadanie domowe na dzień 30 kwietnia, 2016:

1. nauczyć się na pamięć Inwokacji z “Pana Taduesza”

2. przećwiczyć przedstawienie swojego greckiego boga/bogini i przynieść swój kostium – zrobimy próbę na scenie

3. przeczytać zamieszczony tu powyżej  tekst o jednym wybranym zwierzątku, które otrzymało nagrodę za męstwo, w zeszycie napisać dokładne streszczenie historii opisującej zasługi tego zwierzęcia. Przeczytać je w klasie.

 

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 23 kwietnia, 2016:

1. nauczyć się na pamięć Inwokacji z “Pana Tadeusza”

2. Nauczyć  sięna pamięć  swojego tekstu o greckim bogu/ greckiej bogini – będziemy  mieć próbę wystapienia na scenie – jeśli ktoś chce, może już przynieść swój strój i zostawić go w szkole – wszystkie stroje przynosimy 30 kwietnia,

3. przeczytać do końca cały tekst-fotokopię w swoim bogs/bogini i wyjaśnić nowe słownictwo – można napisać znaczenie nowych słówek na fotokopii.

4. proszę ubrać coś niebieskiego do zdjęcia klasowego.

 

 

Zadanie domowe na dzień 16 kwietnia, 2016:

Przeczytać starannie tekst o swoim greckim bogu lub bogini i napisać w punktach natępujace informacje o nim// o niej  W ZESZYCIE:

1. Wita Was….. tu imię boga/bogini,

2. po łacinie nazywam się….

3. jestem bogiem// boginią… na przykład pól i lasów, albo piękności, i tak dalej, wszystko wymienić,

4. moimi atrybutami są:………. wszystkie wymienić

5. jak wyglądam: jestem młodym/ dojrzałym/ w średnim wieku mężczyzną// kobietą, …i tak dalej – podać jak najwięcej ciekawych, kolorowych szczegółów o wyglądzie,

6. a oto moja historia: pewnego razu… i tu należy napisać co ten bóg// bogini zrobił/ zrobiła, opisać jedną lub więcej historii o tym bogu// o tej bogini – ma to być ciekawie opowiedziane z użyciem kilku nowych słów i wyrażeń z lectury.

W klasie poprawimy te teksty.

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 10 kwietnia, 2016:

1. nauczyć się na pamięć Inwokacji z “Pana Tadeusza”

2. przygotować się do dyktanda z książki z czytankami “W radosnym kręgu”, strona 144  – anegdota z życia Kazimierza Pułaskiego.2a. przeczytać życiors Kazimierza Pułaskiego tutaj jest adres strony:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Pu%C5%82aski

i przygotować 4-5  ciekawych faktów (fun facts) z życia Pułaskiego – opowiedzieć je w klasie.

3. nauczyć się używać w kontekscie następujących wyrażeń:narowisty koń – to taki, który biega i kopie nagle, bez powodu ///dwór – dawniej dom szlachcica /// koniuszy – zarzadca stajni, odpowiedziany za konie /// przeciwności losu – trudności, problemy /// przeżyć uiesienie – radość, zachwyt, trans,/// cwał, galop, kłus – różne tempo biegu ionia /// podekscytowany – podniecony, podenerwowany.

4. nauczyć się zdania z wyrażenia ze strony 145 –

-co odczuwamy, gdy skończymy zadanie? – zadowolenie z dobrze spełnionego obowiązku.

– kiedy wybuchamy radością?- kiedy na przykład dostaje wspaniały prezent, kiedy wraca do domu tato lub mama.

– Kiedy ogarnia nas radość? – gdy dowiadujemy się, że wygraliśmy konkurs.

-Kiedy czujemy dumę? – kiedy chwalą nas rodzice i nauczyciele.

-Kiedy czujemy się usatysfakcjonowanymi? – Kiedy przynano nam rację.

– Kiedy spotykamy się z uznaniem? – kiedy ciężko pracujemy i dostajemy dobre oceny

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 2 kwietnia, 2016:

1. przygotować się do dyktanda z książki z czytankami “W radosnym kręgu”, strona 144 – anegdota z życia Kazimierza Pułaskiego.

2. nauczyć się na pamięć Inwokacji z “Pana Tadeusza”

3. nauczyć się używać w kontekscie następujących wyrażeń:

1. zażywać kąpieli // 2. wyprawić ucztę // 3. obdarzyć cnotami // 4. cnota // 5. wada // 6. wkroczyć do komnaty // 7. ukłuć się wrzecionem // 8. odwołać zaklęcie // 9. złowróżbne zaklęcie, znak // 10. gmach //11. zamek w drzwiach i zamek królewski // 12. prząść len // 13. spełnila się przepowiednia //
14. pograżyła się we śnie // 15. ciernisty płot // 16. przedrzeć się przez las //17. udać się do … //18. bezskutecznie // 19. dworzanie // 20. huczne wesele
Uczniowie powinni umieć kojarzyć następujące związki frazeologiczne:
-Co możemy zażywać? – Kąpieli.
– Co możemy wyprawić? _ Ucztę.
– Czym może obdarzyć nas los? – Cnotami lub wadami.
– daj przykłady/listę cnót i wad: Cnoty: cierpliwość, skromność, dobroć, uczciwość, oszczędność. Wady: rozrzutność, pycha, złośliwość, mądrość.
– Gdzie i kto może wkroczyć? Król może wkroczyć do komnaty.
– Co można odwołać? Zaklęcie, przyjęcie.
– Daj przykład czegoś, co jest złowróżbne. Np. Złowróżbny znak, na przykład czarny kruk lata nad domem.
– Jak inaczej można powiedzieć: gmach?  – Budynek. // przedrzeć się?  – przejść z trudem // udać się do?  – iść do… // dworzanie? – słudzy
– Co można robić z lnem?- Prząść.
-Co może być cierniste? – Krzaki. Płot.
– Przez co trzeba się przedrzeć? – Przez gęste krzaki albo przez gęsty las.
-Co można robić bezskutecznie? – Próbować nauczyć się jeździć na rowerze.
-Co robi dworzanin? – Służy księciu: podaje mu ubranie, czyści ubranie księcia, nosi za nim jego miecz.
 – Jakie może być wesele? Huczne, wesołe, udane.

 

Zadanie domowe na dzień 20 marca, 2016:

1.  Dokończyć czytanie opowiadania: “Śpiąca królewna” ze stron 116-117 z książki “W radosnym kręgu” i napisać w zeszycie odpowiedzi na pytania ze strony 118, pytania 1-9

2. gramatyka – wypełnic strony: 60-61

3. Powtórzyć i zapamiętać końcówki narzędnika: – em, –ą, -ami

liczba pojedyna, rodzaj męski: (będę tęsknił za….kim? czym?) za  tatą, bratem,

liczba mnoga: braćmi, kolegami,

liczba pojedyncza rodzaj żeński:  koleżanką, ojczyzną.

liczba mnoga: koleżankami,

b) powtórzyć znaczenie słówek:  kra, niedosyt, czekan, śpiwór, szczelina, popękany,odmrożenia, osiągnąć, paliwo, batonik, gładzić, posiłek, zwały – należy umieć użyć te wyrazy w zdaniu, albo umieć wyjaśnić innymi słowami.

3. nauczyć się na pamięć Inwokacji z “Pana Tadeusza”

 

Zadanie domowe na dzień 12 marca, 2016:

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. Przygotować się do sprawdzianu z:

a) odmiany wyrazów w narzędniku,

należy zapamiętać końcówki narzędnika:

liczba pojedyna, rodzaj męski: (będę tęsknił za….kim? czym?) za  tatą, bratem,

liczba mnoga: braćmi, kolegami,

liczba pojedyncza rodzaj żeński:  koleżanką, ojczyzną.

liczba mnoga: koleżankami,

b) ze znaczenia słówek:  kra, niedosyt, czekan, śpiwór, szczelina, popękany,odmrożenia, osiągnąć, paliwo, batonik, gładzić, posiłek, zwały – należy umieć użyć te wyrazy w zdaniu, albo umieć wyjaśnić innymi słowami.

3. nauczyć się na pamięć Inwokacji z “Pana Tadeusza”

 

 

Zadanie domowe na dzień 5 marca 2016 r.

1. nauczyć się na pamięć Inwokacji aż do słów “Tymczasem przenoś”…przeczytać i nauczyć się interpretacji utworu z tego dokumentu:

Inwokacja do „Pana Tadeusza interpretacja

2. Kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

3. nauczyć się słówek za stron 106- 109

kra, niedosyt, czekan, śpiwór, szczelina, popękany,odmrożenia, osiągnąć, paliwo, batonik, gładzić, posiłek, zwały,

4. nauczyć się końcówek narzędnika:liczba pojedyna, rodzaj męski: (będę tęsknił za….kim? czym?) za  tatą, bratem,

liczba mnoga: braćmi, kolegami,

liczba pojedyncza rodzaj żeński:  koleżanką, ojczyzną.

liczba mnoga: koleżankami,

 

 

Zadanie domowe na dzień 27 lutego 2016 r.

1. Przygotuj sie do dyktanda –  książka “W radosnym kręgu” str.109. Przepisz ten tekst do zeszytu.

2. Napisz list do kogoś z rodziny lub koleżanki/ klolegi. Pamiętaj o wszystkich częściach listu, które omawialiśmy w klasie: miejscowaść i data, nagłówek, wstęp, rozwinięcie i zakończenie z formułą pożegnalną. Rozwinięcie może składać sie z kilku akapitów.Nie zapomnij, że bezpośrednie zwroty do adresata piszemy wielka literą: Ci, Tobie, Ty, Ciebie itp. Możesz napisać list na specjalnym papierze do pisania listów.

3. Porozcinaj fragmenty listu i przyklej je na kartce we właściwej kolejności – kserokopia.

4. Poszukaj w internecie informacji na temat polarnika Marka Kamińskiego – zdobywcy dwóch biegunów w 1995 roku. Postaraj sie znaleźć odpowiedź na pytania, które zadali Twoi koledzy: Kto pierwszy zdobył biegun północny i kiedy? Ile lat ma obecnie Marek Kamiński? Czym zajmuje się Marek Kamński na codzień?

5. Szkolny Konkurs Recytatorski – 27 lutego godz. 1:15 PM w sali Art. Zapraszamy Rodziców.

 

Zadanie domowe na dzień 20  lutego, 2016

Ponieważ w ostatnia sobotę mieliśmy egzamin, na 20 lutego proszę zrobić na zadanie tylko dwie rzeczy:

1. nauczyć się na pamięć wiersza Jana Brzechwy – będziemy kontynuować klasowe eliminacje, dla tych uczniów, którzy nie nauczyli się jeszcze swojego wiersza.

Konkurs dla całej szkoły będzie miał miejsce dnia 27 lute 2016

2. nauczyć się pięknie czytać inwokacji do “Pana Tadeusza” : “Litwo! Ojczyzno moja!”

 

 

Zadanie domowe na dzień 13 lutego, 2016

1. UWAGA: Proszę  przygotować się do egzaminu, materiały do powtórki znajduja się w tutaj:

Egzamin luty 2016 materiały

2. proszę nauczyć się na pamięć wybranego wiersza Jana Brzechwy – proponowane wiersze znajduja się tutaj:

Jan Brzechwa wiersze

W klasie, dnia 13 lutego, 2016, odbędzie się pierwszy etap konkursu recytatorskiego, uczniowie, którzy zakwalifikuja się będa uczestniczyli później w konkursie całej szkoły.

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 6 lutego, 2016:

1. Kontynuować czytanie wybranej ksiażki po polsku i napisać 10-15 zdań,

2. powtórzyć znaczenie słów z tekstu ballady Mickiewicza – patrz dokument niżej,

3. nauczyć się czytać swojego wiersza Jana Brzechwy – patrz dokument niżej.

 

Zadanie domowe na dzień 23-go- stycznia, 2016 roku:

1. Kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. powtórzyć znaczenie nowych słów i wyrażeń z tekstu ballad Adama Mickiewicza:

zadanie dnia 23 stycznia 2016

 3. nauczyć się czytać następujace wiersze Jana Brzechwy:

Jan Brzechwa wiersze

 

 

Zadanie domowe na dzień 16-go- stycznia, 2016 roku:

1. Kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. Przygotuj się do dyktanda. Tekst o Adamie Mickiewiczu – książka str. str.70.

3. Powtórzyć tekst Jasełek i słowa kolęd na niedzielne przedstawienie.

4. powtórzyć znaczenie nowych słów i wyrażeń z tekstu ballady:Adam Mickiewicz Pani twardowska 2

 

 

 

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 9-ty stycznia, 2016 roku:

 

1. Kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. Przygotuj się do dyktanda. Tekst o Adamie Mickiewiczu – książka str. str.70.

3. Powtórzyć tekst Jasełek i słowa kolęd na niedzielne przedstawienie.

4. Nauczyć się pięknie czytać balladę: “Pani Twardowska”,

5. powtórzyć znaczenie nowych słów i wyrażeń z tekstu ballady:Adam Mickiewicz Pani twardowska 2

 

 

 

 

 

 

Utrwalaj słowa i melodię kolęd.

Fasolinki – Lecą, lecą Aniołowie

Fasolinki – Kolędowy czas  

Zadanie na dzień 19 -go grudnia 2015 r.

1. Kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. Przygotuj się do dyktanda. Tekst o Adamie Mickiewiczu – książka str. str.70.

3. Przeczytaj jeszcze raz balladę Mickiewicza pt. “Pani Twardowska”.

4. Ćwiczenie 2 str.86  (książka ćwiczeń)

5. Naucz się pięknie czytać swoją rolę na Jasełka. Poćwicz śpiewanie kolęd. Próba odbędzie się o 10:30 am.

 

Zadanie na dzień 13-go grudnia, 2015 r.

1. Kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. Filipa, Wiktorię i Michelle proszę o przyniesienie skończonego herbu.

3. przeczytać w domu głośno balladę Mickiewicza pt.: “Pani Twardowska” i nauczyć się czytać tej ballady.

ten link należy skopiować w otworzyć w Internecie:

https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/ballady-i-romanse-pani-twardowska.pdf

4.powtórzyć ( z dyktanda) legendę o panu Twardowskim i następujące słówka i wyrażenia: podpisać cyrograf, utoczyć krew z serdecznego palca, zakląć, podeprzeć się jak basza, hulać po świecie, hulanka, swawola, lulki palić, karczma, tumanić kogoś, sprzedać duszę.

 

 

 

Zadanie na dzień 5-go grudnia, 2015 r.

1. Kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. dokończyć ( lub napisać w domu jeśli ktoś był nieobecny) wypracowanie o sobie – jak to zrobić>>> w poprzednim tygodniu, w klasie pisaliśmy wypracowanie – każdy uczeń o sobie – przykład: Kim jest Antoś Kozłowski? Jakim jest człowiekiem? Co lubi robić? Czym się często zajmuje? Kim chciałby być w przyszłości? Jakie małe rzeczy lubi? Jakie ma przyzwyczajenia? Czego się boi? I tak dalej.Każdy pisze o sobie w trzeciej osobie: On/ ona jest…

Każdy uczeń, w tę sobotę, w klasie, wykona pracę plastyczną ilustrującą jego osobę w formie herbu.

 

 

 

Zadanie na dzień 21-go listopada 2015 r.

1. Kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. Z gramatyki wypełnić strony 74-75.

3. Naucz się pięknie czytać wybrany fragment opowiadania pt.”O tym jak ksiądz Karol stał na zielonej ławce” str. 46 – 47.

4. Przygotuj sie do dyktanda str.47 ( czytanka – tekst o Janie Pawle II ).

Zadanie na dzień 14-go listopada, 2015:

1. kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. z gramatyki wypełnić strony 69-70

 

Zadanie na dzień 5-go listopada, 2015:

1. kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. nauczyć się jak opowiedzieć przepis na naleśniki  i wyrażenia o gotowaniu, otworzyć ten dokument:

Naleśniki

3. nauczyć się zasad pisania wyrazów z “rz” z książki do gramatyki, ze stron 65 i 68, wypełnić ćwiczenia ze stron 66, 67, 68

 

 

 

 

Życiorys Fryderyka Szopena 

3. nauczyć się opowiadać film “W pustyni i w puszczy” – otworzyć ten dokument:

W pustyni i w puszczy – pytania

4. Przynieść fartuszek – będziemy smażyć naleśniki.

 

 

Plan lekcji na dzień 24-go października, 2015:

1. Sprawdzenie zadania

2. Dyktando

3. Konkurs pięknego czytania tekstu ” Wieczór u państwa Platerów”.

4. Sprawdzian z z wiązków frazeologicznych i nowych wyrażeń z czytanki “Wieczór u państwa Platerów”.

5. Praca nad streszczeniem czytanki-życiorysu Szopena.

6. Nauka piosenki “Jak dobrze nam”

7. Rozmowa o filmie :” W pustyni i w puszczy”

Zadanie na dzień 24-go października, 2015:

1. kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

2. objerzeć film “W pustyni i w puszczy”

https://www.youtube.com/watch?v=7r34W-87Kp8

3. nauczyć się pięknie czytać czytanki:” Wieczór u państwa Platerów” strony 135-136

4. nauczyć się znaczenia i jak używać w kontekście związki frazeologiczne i słówka z czytanki – wszystko jest w poniższym dokumencie:

Związki frazeologiczne czytanka Wieczor u panstwa Platerow

 

 

Plan lekcji na dzień 17-go października, 2015

1. sprawdzenie zadania

2. dyktando –

3. gramatyka – strona 71-71 – związki frazeologiczne

4. ćwiczenia w przenoszeniu wyrazów, strony

5. “W radosnym kręgu” – piosenka “Jak dobre nam zdobywać góry”, strona 49

6. czytanka o Szopenie, strona 139

7. słuchanie mazurka i walca

Zadanie na dzień 17-go października, 2015:

kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań. 

 

10 października, 2015:

Wyjazd do Mahwah i  przedstawienie “Bitwy pod Grunwaldem” w wykonaniu naszej Klasy  podczas Dni Dwujęzyczności

Sedecznie dziękuję Rodzicom i Dzieciom za

entuzjastyczny udział w tym wydarzeniu!!!

 

 

Zadanie na dzień 3-go października, 2015:

1. przygotować sie do następującego dyktanda:Dyktando na ć

2. wypełnić strony 24, przeczytać stronę 23 – z książki “W radosnym kręgu” – gramatyka

3. z książki “W radosnym kręgu” nauczyć się znaczenia wyrażeń ze stron 20-21 z sekcji “Budujemy nasze słownictwo”, przygotować się do napisania jednego zdania z kazdym z tych wyrażeń.

4. Przeczytać “Bitwę” , przypomnieć sobie swoją rolę, przynieść kostiumy i rekwizyty.

Mahwah 10 pazdziernika Bitwa pod Grunwaldem

5. kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 5-10 zdań.

 

 

 

Plan lekcji na dzień 26-sty września, 2015:

1. sprawdzenie zadania domowego: lektur, nowego słownictwa i dyktando.

2. próba bitwy pod Grunwaldem w sali gimnastycznej

3. praca nad gramatyką; strona 23-24 – powtórzenie zasad pisania spółgłosek miękkich i twardych 

4. czytanie utworu Adama Mickiewicza: “Switezianka”

 

Zadanie domowe na dzień 26-ty września, 2015

1. Przeczytać kilka stron z polskiej książki, którą sobie wybrałeś/wybrałaś i napisać: starsi uczniowie 10 zdań, młodsze 5 zdań w zeszycie. W klasie opowiedzieć o czym przeczytaliście/przeczytałyście.

2. Nauczyć się pięknie czytać drugą z kolei czytankę, o Miłoszu, pt :” I znów od nowa”. (nie mam książki, ponieważ któryś z uczniów zabrał przez pomyłkę mój podręcznik).

3. Nauczyć się znaczenia znajdujących się pod czytanką nowych słówek i wyrażeń, zaczynających się od słów “odcień”, itd.

4. Przygotować się do dyktanda, które znajduje się na jednej ze stron po czytance.

Wszystkie dzieci, które mają rolę w Bitwie pod Grunwaldem”, proszę o nauczenie się swojej roli, a Zuzię i Wiktorię proszę o ćwiczenie głośnego pisania swoich tekstów.Bitwa-pod-Grunwaldem1-4

 

 

Plan lekcjii na dzień 19- go września, 2015

1. dyktando

2. sprawdzenie zadania pisemnego, str, 14

3. praca nad nowym słownictwem str. 13

4. próba Bitwy pod Grunwaldem – w klasie

5. praca nad nową czytanką, strony: 18-19

6. słuchanie muzyki Szopena

 

Zadanie domowe na dzień 19-go września, 2015:

UWAGA: W sobotę 20-go września ponowimy próby nad inscenizacją bitwy pod Grunwaldem. Jesteśmy zaproszeni do pokazania tej bitwy dnai 10-go października o godzinie 11-stej w Mahwah. Proszę więc wszystkie dzieci o powrórzenie swoich ról a Zuzia i Wiktoria powinny umieć pięknie czytać swoje teksty.

1. przeczytać jeszcze raz z książki “W radosnym kręgu” opowiadania na stronach 12-13,

2. powrórzyć znaczenie nowych słów ze strony 13

4. napisać odpowiedzi na stronie 14-stej

5. nauczyć się dyktanda ze strony 15-tej

6. powtorzyć wiadomości o Powstaniu Warszawskim ze strony 15-tej

7. nauczyć się na pamięć piosenki “Pałacyk Mihla” ze strony 16

8. przygotować krótkie streszczenie książki, którą przeczytałeś/przeczytałaś podczas wakacji, można też tę ksiązkę przynieść do Szkoły i nam ją pokazać.

 

 

Plan lekcji nadzień 12-go września, 2015:

1. omówienie doświadczeń wakacyjnych – napisanie w zesztach krotkiej anegdoty o wakacjach

2. dyktando

3.praca nad czytanką z książki “W radosny kręgu” – strona 12-13, praca nd nowym słownictwem, strona 13

4. wprowadzenie do historii Powstania Warszawskiego

5. praca nad tekstem i melodią piosenki “Pałacyk Mihla”, strona 16

6. wprowadzenie do życia i twórczości Fryderyka Szopena, słuchanie Ballady opus 47 i twórcze interpretowanie treści ballady przez uczniów.

Zadanie domowe na dzień 30-go maja:

nauczyć się swojej roli w przedstawieniu o bitwie pod Grunwaldem, 

przynieść stroje – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście

 

Zadanie domowe na dzień 17-go maja:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zadań.

2. nauczyć się czytać swojej roli ze szkicu scenariusza “Bitwa pod Grunwaldem”.

Bitwa-pod-Grunwaldem1-3

3. Proszę przynieść już swoje stroje średniowieczne

4. zrobić projekt w Zooburst o swoim królu/ swojej królowej 

Password: hippopotamus52358

5. Z książki o Historii Polski przeczytać strony 92-94 –  ochłopach i meszczanach i naczyć się znaczenia słów ze strony 95.

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 9-go maja:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zadań.

2. nauczyć się czytać swojej roli ze szkicu scenariusza “Bitwa pod Grunwaldem”.

Bitwa pod Grunwaldem

3. Proszę przynieść już swoje stroje średniowieczne

4. zrobić projekt w Zooburst o swoim królu/ swojej królowej 

Password: hippopotamus52358

5. Z książki o Historii Polski przeczytać strony 88-89-90 –  o życiu w Polsce średniowiecznej i nuczyć się znaczenia słów: władca, rycerz, dworzanin, mieszczanin, duchowny, system feudalny, składać daniny, majątek, turniej rycerski, łaźnia, poddani, ubogi, dwór, służba. 

 

 

 

Zadanie domowe na dzień 2-go maja:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zadań.

2. nauczyć się czytać swojej roli ze szkicu scenariusza “Bitwa pod Grunwaldem”.

Bitwa pod Grunwaldem

3. Można przynieść już swoje stroje średniowieczne

4. zrobić projekt w Zooburst o swoim królu/ swojej królowej 

Password: hippopotamus52358

 

 

Zadanie domowe na dzień 25-go kwietnia:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zadań.

2. Przygotować się do sprawdzianu z pisania wyrazów z “ó” zamkniętym i “h” oraz “ch”

3. Proszę przychodzić rano do sali pod plebanią, dzieci, które mają komputer  z dostępem do Internetu od Optimum online – mogą przynieść komputer – proszę nie przynosić iPad albo telefonów. Będziemy pracować nad projektem w Zooburst. Zastrzegam sobie prawo zmiany planów pracy dla uczniów, którzy zamiast pracować będą chcieli bawić się grami na komputerze.

Uczniowie powinni mieć napisane w programie Word tekst ich projektu o wybranym królu lub królowej, tak żeby w klasie mogli zrobić “copy and paste” do Zooburst, a następnie uzupełnić projekt ilustracjami. Proszę używać polskich czcionek.

 

 

 lekcji na dzień 18 kwietnia:

1. Dyktando 

2. Praca nad projektem do Zooburst o królach polskich

Zuzia – królowa Jadwiga

Witkoria – królowa Bona

Mateusz – Władysław łokietek

Piotruś K. –

Filip – Wacław II

Dominik – Zygmunt Stary

Michał  – Władysław Jagiełło

Piotruś A. -Anna Jagiellonka i …?

 

 Zadanie na dzień 18-go kwietnia, 2015

1. Każdy uczeń/każda uczennica powinna znaleźć na Internecie  – po polsku – informacje o wybranym królu lub królowej – następnie przeczytać te informacje i w zeszycie napisać, w punktach, czego nauczył/a się o wybranym władcy. Należy znaleść co najmniej 5 ciekawych faktów i o każdym królu/królowej, a także kilka zabawnych anegdot lub faktów.

2. powtórzyć zasady pisania z “u” i z “ó”, oraz z “h” i “ch” – z zeszytu i z książki z gramatyki, strony: 41-42, 44, 46, 31,33

i przygotować się do krótkiego sprawdzianu z pisania wyrazów z: u/ ó / h / ch

 

Plan lekcji na dzień 11-go kwietnia, 2015

1. dyktando i powtórzenie zasad pisowni z “u”  i z “ó”

2. sprawdzenie zadania

3. historia Polski: powtórzenie wiadomości o panowaniu dynastii Jagiellonów – lekcja o Polsce średniowiecznej i o Janie Długoszu

4. plan pracy mini- przedstawienia o Krzyżakach

Zadanie na dzień 12-go kwietnia, 2015:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zadań.

2. Przygotować się do sprawdzianu z pisania wyrazów z “ó” zamkniętym, proszę otworzyć tę stronę

http://www.math.us.edu.pl/prace/2004/lubecka/zasady.html

i nauczyć się zasad:1)  “ó” wymienia się no “o” – przykłady?  2) “ó” niewymienne – otrzorzyć listę -rymowankę, 3) wyrazy z”ó” na początku wyrazu – jakie są? 4) oraz wyrazy z końcówką -ówka – trzy wyjątki: skuwka, zasuwka, wsuwka – reszta zawsze piszemy -ówka.

3. w książce z gramatyki odpowiedzieć na pytanie ze strony 43, przeczytać strony 41-42

 

Plan lekcji na dzień 28-go marca:

1. dyktando: sprawdzian z ortografi i znaków przystankowych

2. sprawdzian z wiadomosci o Krzyżakach

3. praca nad pisownią wyrazów z “ó”  zamkniętym

http://www.math.us.edu.pl/prace/2004/lubecka/zasady.html

4. czytanka o Janie Długoszu i życiu kulturalnym Polski średniowiecznej

5. praca nad inscenizacją bitwy pod Grunwalem 

Zadanie na dzień 28 marca 2015:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zadań.

2. Przygotować się do sprawdzianu z czytanki o Jagielonach i o Krzyżakach – znać fakty i daty,

3. Zapamiętać nazwy i znaczenie znaków przystankowych (cwiczenie str.29).

4. Dokończ krzyżówkę – ćw. 5 i wykonaj ćw. 6 na stronie 87 w książce do historii.

Zadanie na dzień 22-go marca, 2015:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. Przygotować się do sprawdzianu z pisania poprawnych zdań z wyrażeniami: oblężenie miasta, czekać na tabory, dostęp do morza, atakować/piechota, wierność/ być wiernym komuś lub czemuś, wpaść w pułapkę

3. powtórzyć wiadomości o Krzyżakach, Grunwaldzie i wojnie trzynastoletniej

3. odpowiedzieć na pytania z książki do historii, ze strony 85, 

 

Plan lekcji na dzień 14-go marca:

1. sprawdzenie zadania z czytania

2. sprawdzian z pisania zdań

3. powtórka faktów o panowaniu Jagiellonów

4. praca nad tekstem o Krzyżakach

5. dyktando z wyrażeń ze zbitkami szcz, ści, etc

6. gra edukacyjna z historii Polski

 

Zadanie na dzień 14-go marca, 2015 -go roku:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. Przygotować się do sprawdzianu z pisania poprawnych zadń z wyrażeniami: oddać dobrowolnie, wygłosić kazanie, nawracać na, zawrzeć ślub z.., ubogi, sieroty, wdowa, świetność panowania…wojna domowa/wybuchnać/spowodować

3. Uzupełnić strony 77-79 z książki z historii Polski

4. nauczyć się na pamięć faktów o panowaniu Jagielonów ze strony 76

5. przeczytać z historii Polski strony 81-83 o Krzyżakach

 

Plan lekcji na dzień 7-go marca, 2015:

1. omówienie zadania

2. dyktando

3. uczniowie będą “uczyli” cyfr rzymskich

4. praca nad historią Polski, stront 72-74 – ćwiczenia w pisaniu zdań z nowymi wyrażeniami ze strony 76; oddać dobrowolnie, wygłosić kazanie, nawracać na, zawrzeć ślub z.., ubogi, sieroty, wdowa, świetność panowania…wojna domowa/wybuchnać/spowodować

5. lektura – czytanie na głos jednego z opowiadań “z dreszczykiem

 

Zadanie na dzień 7 -go marca , 2015:

1.   Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. przeczytać z zeszytu notatki dotyczące cyfr rzymskich, przygotować się do wygłoszenia w klasie lekcji o tym skąd pochodzą podstawowe cyfry rzymskie: I, V, X, C, D, M  i jak się je pisze. Należy mówić przez dwie minuty, należy używać wyrażeń: “tutaj musimy odjąć…, “dzielimy na pół…” “pochodzi od…” – w tym celu wybrać 5 cyfr rzymskich, napisać je na tablicy i omówić je.

2. z książki z Historii Polski przeczytać strony 72 do 74

 

Plan lekcji na dzień 28-go lutego, 2015

1. czytanie zadania z lektur domowych

2. Dyktando

3. praca nad gramatyką strona 30 – znaki interpunkcyjne

4. cyfry rzymskie i pisanie dat

5. bitwa pod Grunwaldem i panowanie Władysława Jaguelończka – wprowadzenie, odegranie scen z filmu

6. lektura z historii

Zadanie na dzień -go 28 lutego, 2015:

1.  Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. poprawić półroczny egzamin – z Rodzicem!!! – i przynieść go do klasy

3. z Rodzicami obejrzeć polski film “Krzyżacy”: tutaj jest strona na You Tube:

https://www.youtube.com/watch?v=LIoIn41xl9c

4. z książki z gramatyki “W radosnym kręgu” przeczytać strony 23,  26,  27 i odpowiedzieć na pytanie ze stron24, 27, 28

 

1. spotkanie z Siostrami ze Zgromadzenia Franciszkańskiego

2. praca na gramatyką

3. konkurs pięknego czytania

Zadanie na dzień 14-go lutego, 2015:

UWAGA !!! PROSZE SPRAWDZIC ZMIANY I OSTATECZNA WESJE TEKSTOW DO PRZYGOTOWANIA NA KONKURS CZYTANIA 14 -go lutego:

1) z książki :”W radosnym kręgu” strony 90-91, oraz 80-81,

2) z książki :”Historia Polski” strony 24, 25, 26

Zadanie: 

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. z książki “Historia Polski” ze strony 58 powtórzyć znaczenie słów z sekcji: “Słowniczek” i nauczyć się je uzywać w zdaniach

 

 

 Zadanie na dzień 7-go lutego, 2015:

w najbliższą sobotę mamy  EGZAMIN POWTORKOWY –

przygotować się do egzaminu,

napisać w domu, tytułem powtórki wypracowaniana na podane tematy. 

powtórzyć podane słownictwo i wyrażenia,

ćwiczyć odmianę rzeczowników

1. ćwiczyć piękne czytanie podanych tutaj tekstów do konkursu czytania:

Oto spis stron/tekstów do konkursu czytania dla klsay VII, który odbędzie się dnia 14-go lutego:

1. z książki “W radosnym kręgu” – czytanki “Dobry biskup Mikołaj” strony 80-81, “Wigilia w domu państwa Moniuszków”  strony 90-91,
“wigilia pod gwiazdzistym niebem Teksasu”, strony 94-95, oraz nowy tekst strony natępne 96-97,
 
z książki “Historia Polski”  strony 53 do strony 56 oraz legendy polskie ze stron 22 do 26 – to są nowe teksty do przygotowania.

 

Zadanie na dzień 24-go stycznia:

1. kontynuować pracę nad czytaniem  trzech podanych wcześniej tekstów na konkurs pięknego czytania, ostatni tekst, czwarty, nad którym pracowaliśmy w sobotę 17 -go stycznia to “Wigilia w Teksasie” z książki “W radosnym kręgu”, strony 94 -97

2. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

3. otworzyć dokument ;”Powtórka do egzaminu półrocznego 2015″ i powtórzyć: odmiany rzeczowników, znaczenia podanych wyrażeń i resztę podanego materiału.Powtorka 2015

 

 

Plan lekcji na dzień 17-go stycznia;

 1. sprawdzenie zadania

2. konkurst pięknego czytania

3. ćwiczenia w poprawnym pisaniu zadań z użyciem wyrazów z dokumentu “Ostatni Piastowie”

4. ćwiczenia w opowiadaniu  – na podstawie czytanie o Władysławie łokietku i Kazimierzu Wielkim

5. powtórka odmany rzeczowników: róża, dziewczyna, wieś,  oko, ucho, okno, dziecko, pole, przyjaciel,

6. praca nad lekturą:strony 94-97 z książki “W radosnym kręgu” – o emigrantach polskich w Teksasie

Zadanie na dzień 17-go stycznia, 2015:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. Z książki “W radosnym kręgu”, nauczyć się pięknie czytać czytankę pt. “Dobry biskup Mikołaj” i “Wigilia w domu państwa Moniuszków” oraz z książki “Historia Polski” strony 53 do 56, czytanka o królach Władysławie łokietku i o Kazimierzu Wiekim.

Ostatni Piastowie

W tę sobotę odbędą się wstępne eliminacje do konkursu pięknego czytania.

3. Otworzyć dokument “Ostatni Piastowie” i nauczyć się nowych wyrażeń.


Zadanie na dzień 10-go stycznia, 2015:

 

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. Z książki “W radosnym kręgu”, nauczyć się pięknie czytać czytankę pt. “Dobry biskup Mikołaj” i “Wigilia w domu państwa Moniuszków” . W tę sobotę odbędą się wstępne eliminacje do konkursu pięknego czytania.

3. Dzieci, które mają rolę w Jasełkach proszę nauczyć się swoich ról na pamięć. 

 

Zadanie na dzień 20- go grudnia:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. Z książki “W radosnym kręgu”, nauczyć się pięknie czytać czytankę pt. “Dobry biskup Mikołaj”, 

3. Dzieci, które mają rolę w Jasełkach proszę nauczyć się swoich ról na pamięć.

4. z książki “Historia Polski”, nauczyć się czytać strony 44-47, oraz powtórzyć wiadomości o królu Bolesławie Krzywoustym i o Gallu Anonimie, powtórzyć znaczenie wyrazów ze strony 48 i przygotować się do sprawdzianu z wiadomości z historii, strony 43- 48, powtórzyć daty, fakty i słownictwo.

 

 

 

 

Zadanie na dzień 13- go grudnia:

 

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. Z książki “W radosnym kręgu”, nauczyć się pięknie czytać czytankę pt. “Dobry biskup Mikołaj”, strony 80-81 – i  przygotować się do dyktanda ze strony 81.

 

3. Dzieci, które mają rolę w Jasełkach proszę nauczyć się swoich ról na pamięć.

4. z książki “Historia Polski”, nauczyć się czytać strony 44-47, oraz powtórzyć wiadomości o królu Bolesławie Krzywoustym i o Gallu Anonimie, powtórzyć znaczenie wyrazów ze strony 48

 

 

Zadanie na dzień 6- go grudnia:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. Nauczyć się odmieniać przez przypadki rzeczowniki “ucho/uszy”, “oko/oczy” w liczbie pojedynczej i mnogiej.

3. Dzieci, które mają role w Jasełkach proszę nauczyć się swoich ról na pamięć.

4. ze strony 38 ( Książka do historii) zapamiętać znaczenie nowych wyrazów oraz podanych tam faktów – przygotować się do któtkiego sprawdzianu z wiadomości z tej strony.

 

Zadanie na 22 listopada:

1. Czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań.

2. Naucz się pięknie czytać opowiadanie pt.” Waleczny orzeł” z czytanki “W radosnym kręgu” str.63 i 64.

3. Na podstwie czytanki “Waleczny orzeł” i  kolejności wydarzeń zapisanych w zeszycie spróbuj napisać krótkie opowiadanie na temat życia orła Gorgo. W swojej pracy możesz wykorzystać natępujące zwroty:

Akcja opowiadania dzieje się w ………

Działao się to ……………

Pewnego dnia …………….

Na początku …………

Potem ………

Nastepnie ……..

Później jednak ……

Wszystko skończyło się szczęśliwie …………..

4. Przygotuj się do dyktanda – tekst z czytanki na str.65.

5. Historia: ćw.2 i 3 str.39 z książki

Zadanie na dzień 15-go listopada;Magiczne drzewo 1

1.  czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań,

2. nauczyć się nowych wyrażeń  z dokumentu “Magiczne drzewo” i nauczyć się odpowiadać na pytania dotyczące tekstu

Zadanie na dzień 8-go listopada;

1.  czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań,

2. przygotować się do sprawdzianu z odmian rzeczowników; dziewczyna, wieś, przyjaciel, róża, okno, płuco, dziecko, pole

3. przygotować się do sprawdzianu z treści legend o smoku, Wandzie, Popielu i Lechu i Czechu oraz ze słówek ze strony 27

Plan lekcji na dzień pierwszego listopada, 2014:

1. Sprawdzenie zadania

2. Cwiczenia w odmianie rzeczowników rodzaju nijakiego typu: okno, płuco, dziecko

3. powtórka odmian rzeczowników rodzaju męskiego i żeńskiego typu: dziewczyna, róża, wieś i przyjaciel

4. powtórka legend o Czechu, Lechu, o smoku wawelskim i o Wandzie i o Popielu, powtórka wyrażeń z tekstu tych legend, podręcznik, strona 27

5. filmowanie wypowiedzi uczniów o tym jak zrobili prasłowiański gród ( tych, którzy byli nieobecni), i o tym jak zrobili ludzika z kasztanów

6. lekcja z historii, strony 32,33,34,35

 

 

Zadanie na dzień 1-go listopada:Jesienny liść

1. czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań,

2. nauczyć się opisywać jesienny liść – należy używać słownictwa z dokumentu “Jesienny liść” – oraz opisu ludzika z kasztanów – będziemy obie te wypowiedzi w klasie filmować

3. nauczyć się odmieniać rzeczowniki rodzaju nijakiego: dziecko, płuco, pole w liczbie pojedynczej i mnogiej

Plan lekcji na dzień 25 października, 2014:

1. sprawdzenie zadania, dyktando

2. prace plastyczne o świętym Janie Pawle II

3. odmiana rzeczowników rodzaju nijakiego: dziecko, płuco, pole

4. opis jesiennego liścia

 

Kasztany    Zadanie na dzień 25-go października:

1. zrobić ludzika z kasztanów ( poprosić dorosłych o przecięcie kasztanów nożem)

2. napisać instrukcję: Jak zrobić ludzika z kasztanów i nauczyć się jej na pamięć, słownictwo do tego zadania znajduje się powyżej, w dokumencie :”Kasztany”

3. czytać dalej wybraną książkę i napisać o niej kilka zdań,

4. nauczyć się odmiany rzeczowników: dziewczyna i wieś w liczbie pojedynczej i mnogiej,

5. nauczyć się opowiadać jednej z legend: ze stron 24, 26, o Wandzie, albo o Smoku wawelskim, albo oLechu ii Czechu, albo o Popielu – używać nowe wyrazy ze strony 27.

Plan lekcji na dzień 18-go października, 2014:

1. sprawdzenie zadania: z lektury, ze słowek, z odmiany przypadków

2. Dyktando: pisownia nie z czasownikami ( osobno) i z rzeczownikami (razem) – odmiana rzeczowników rodzaju żeńskiego: dziewczyna i wieś

3. Lekcja o precyzyjnym wyrażaniu się po polsku: jak zrobić ludzika z kasztanów,

4. opisywanie przedmiotów

5. historia Polski: pisanie strony 29,30,31, powtórka regionów Polski ze strony 10

 

Zadanie na dzień 18-go października, 2014

1. z gramatyki, wypełnić strony 20-21 i nauczyć się nazw przypadków, pytań i odmiany rzeczowników Róża i przyjaciel w liczbie pojedynczej i mnogiej

2. kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 10 zdań o tej lekturze,

3. nauczyć się znaczenia słówek z książki Historia Polski ze stron 14 i 27

 

Plan lekcji na dzień 11-go października 2014

1. sprawdzenie zadania domowego

2. dyktando

3. filmowanie zadania o grodzie prasłowiańskim

4. praca pisemna, Historia Polski, strona 28 – uczymy się opisywać chronologicznie wydarzenia, używanie wyrarzeń: Legenda ta opowiada o…, pewnego dnia…jakiś czas później… kilka dni później…. następnie…legenda kończy się tym, że…

5. gramatyka – odmiana rzeczowników: róża, przyjaciel

Zadanie domowe na dzień 11-go października, 2014:

1. z gramatyki, wypełnić strony 15 i 16,

2. kontynuować czytanie wybranej książki po polsku i napisać 10 zdań o tej lekturze,

3. nauczyć się opisywać gród prasłowiański, tak,żeby umieć opisać swoją pracę z plasteliny w klasie ( bez jąkania się) poprawną polsczyzną – i tu proszę posłużyć się załączonymi pytaniami, które powinny pomóc w przygotowaniu się do wystąpienia klasowego:

a) gdzie zwykle budowano grody prasłowiańskie?  – Na dużym wzniesieniu lub na wyspie.

b) Dlaczego? – Taka lokalizacja zwiększała szanse obrony w razie napadu nieprzyjaciół, którzy musieli najpierw pokonać fosę, wysoki stok góry lub wody jeziora.

c) Z jakich elementów zbudowany był gród? – Gród był otoczony wodą, fosą i wałami obronnymi. Miał wieżę z której można było obserwować okolicę i w której gromadzono zapasy żywnosci na wypadek oblężenia.Za wałem obronnym były domy mieszkańców, długie, tak żeby mieściły się w nich kilkupokoleniowe rodziny: rodzice, dzieci, wujkowie, dziadkowie i wszscy dalsi krewni.

d) Z jakich materiałów budowano grody? Usypywano je z ziemi i używano drewna. W centralnej Polsce nie ma dość kamienia do budowy.

e) Czy w grodzie były kościoły? – Nie, były świątynie bogów pogańskich takich jak światowid, bóg o czterech twarzach.

 

Plan lekcji na dzień 4-go października, 2014:

1. dyktando

2. gramatyka, strony 14 – głoski nosowe: ą,ę,m,n,ni,ń

3.praca nad wykonaniem prasłowiańskiego grodu z plasteliny

4. wspólne czytanie o omawianie legend z książki “Historia Polski”, strony 24,25,26

Zadanie domowe na dzień 4-go października, 2014

1. z historii: powtórzyć znaczenie słówek ze strony 14,  przeczytać jeszcze raz strony 22 i 23 i nauczyć się znaczenia słówek/wyrażeń: Słowianie, gród, osada, wał obronny, pszenica, proso, bydlo, brąz, tkać ubrania, powódź, przekazać ustnie,

2. z zeszytu: nauczyć się z jakimi państwami sąsiaduje Polska,

3. z gramatyki: strony: przeczytać o głoskach dzwięcznych i bezdzwięcznych ze stron 10 i 11, uzupełnić strony 11, 12, 13

4. zacząć czytać wybraną książkę polską, napisać o niej 10 zdań.

 

Drodzy Rodzice!
Uczniowie otrzymali nowe podręczniki do nauki historii i języka poskiego. Już dzisiaj z historii przerobiliśmy pierwszą lekcje “Przodkowie i korzenie. Gdzie jest Polska?” od str.8 do str. 13. oraz wykonaliśmy następujące ćwiczenia: 2 str.15, 3 str. 16, 6 str.17, 7 str. 18
Na języku polskim dzieci zapoznały się z treścią czytanki pt.”List z obozu harcerskiego’, odpowiadały na pytania dotyczące treści listu, powtórzyły zasadę pisowni zwrotów grzecznościowych w liście pisanych wielką literą oraz przypomniały zasady adresowania kopert.(czytanka str.6 i 7)
Z gramatyki przerobiliśmy lekcję 1 “Głoski i litery” str.7- str.9 (ćwiczenia)
Uczniowie, którzy byli nieobecni na zajęciach i posiadaja podręczniki proszę o zapoznanie się z wyżej wymienionymi zagadnieniami i wykonanie ćwiczeń.
Zachęcam rodziców do wspólnego przeczytania z dzieckiem tematu przerobionego w szkole i rozmów na tematy historyczne, żeby zachęcić dzieci do nauki historii.

Praca domowa na 27 września 2014 roku:
Język polski:
1. Naucz się czytać tekst pt. “List z obozu harcerskiego” str.6
2. Ćwiczenie 6 str.7 (do wyboru a lub b) z czytanki.
3. Przygotuj się do dyktanda str.7 (czytanka). Przepisz ten tekst dwa razy.
Historia:
1. Ćwiczenie 1 str.15, ćw.4 str.16, ćw.5 str. 17, ćw.9 str.19
2. Przeczytaj wiadomości na str.14 i postaraj się zapamietać znaczenie wyrazów.
3. Zapamiętaj nazwy krain historycznych Polski i naucz się pokazywać na mapie.
Dla chętnych: Wykonaj drzewo genealogiczne Twojej rodziny na dużym kartonie, można wykorzystać zdjecia.
Zadanie na 20-go września, 2014
1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Przeczytać i zapamiȩtać najważniesze wydarzenia za panowania Mieszka I-go i Bolesława Chrobrego.

 

 

Zadanie na 31 -go maja, 2014 – ostatnie zadanie domowe w tym roku

Proszę nie przynosić swoich komputerów, proszę przyjść do sali bibiotecznej o godzinie 10:00 rano. Zapraszam wszytkich Rodziców do udziału w ostatniej lekcjii tegorocznej – rano. Wspólnie obejrzymy prace w Zooburst oraz zobaczymy film z prezentacjii projektu “Moje miasto”.

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Skończyć pracę nad książeczką w Zooburst i pracę nad projektem “Moje miasto”.

Dwoje uczniów nie zrobiło jeszcze projektu w Zooburst, inne dwoje uczniów też nie przedstawiło swojego miasta.

 

Zadanie na 17-go maja, 2014 

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Skończyć pracę nad książeczką w Zooburst i pracę nad projektem “Moje miasto”.

3. Napisać w zeszycie tłumaczenie na język polski z niebieskiej ksiażki, strona 223, tekst numer 1.

 

Zadanie na 10-go maja, 2014 

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Skończyć pracę nad książeczką w Zooburst i pracę nad projektem “Moje miasto”.

3. Napisać w zeszycie tłumaczenie na język polski z niebieskiej ksiażki, strona 223, tekst numer 1.

Zadanie na 3-go maja, 2014 

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Skończyć pracę nad książeczką w Zooburst i pracę nad projektem “Moje miasto”.

3. Napisać w zeszycie tłumaczenie na język polski z niebieskiej ksiażki, strona 223, tekst numer 1.

 

Zadanie na 26-go kwietnia, 2014 – proszę, w miarę możliwości, przynieść swoje tablety lub komputery.

 

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

 

2. Skończyć pracę nad książeczką w Zooburst.

3. Przygotować się do wystapienia w klasie na temat swojego miasta.Proszę sprawdzić opis tego projektu zmieszczony w dokumencie Moje miasto

Lista wyborów dokonanych przez uczniów: Dominik – Kraków, Filip-Warszawa, Zuzia – Olsztyn, Nicole- Łódź, Wiktoria – Łask, Piotruś A. – Wrocław, Piotruś K. – Malborg, Michałek – Gdańsk, Mateusz- Lublin, Marta?

 

Zadanie na 12-go kwietnia, 2014

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Skończyć pracę nad książeczką w Zooburst.

 

Zadanie na 5-go kwietnia, 2014

UWAGA! 

W najbliższą sobotę, 5-go kwietnia zajęcia naszej klasy odbędą się w sali pod plebanią, czyli w sali bibliotecznej. Uczniowie – jeśli mogą – mogą przynieść  swoje laptopy lub tablety, żeby skończyć projekt w Zooburst. Jeśli uczniowie planują wstawić swoje zdjęcia rodzinne do Zooburst, proszę o wstawienie tych zdjęć do swojego komputera lub do Zooburst przed sobotą.

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Napisać w sumie 8 stron w  Zooburst. Dodać obrazki, rysunki i nagranie głosu. 

 

Zadanie na dzień 29-go marca, 2014

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

 

2. Napisać w sumie 8 stron w  Zooburst. Dodać obrazki, rysunki i nagranie głosu. 

 

Zadanie na dzień 22-go marca, 2014

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Napisać w sumie 6 stron w  Zooburst. Dodać obrazki, rysunki i nagranie głosu. 

 

 

 

Zadanie na dzień 15-go marca, 2014

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Napisać trzy strony w  Zooburst. Poprawić to, co napisaliśmy w klasie, doddać obrazki, rysunki i nagranie głosu. 

 

 

Zadanie na dzień 8-go marca, 2014

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Nauczyć siȩ na pamiȩć  wybranego wiersza Juliana Tuwima, w klasie odbȩdzie siȩ pierwszy etap konkursu recytatorskiego. 

3. napisać stronȩ tytułową w Zooburst, pierwszą stronȩ i drugą. Poprawić to, co napisaliśmy w klasie, doddać obrazki, rysunki i nagranie głosu. 

 

 

Zadanie na dzień pierwszego marca, 2014:

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Nauczyć siȩ na pamiȩć  wybranego wiersza Juliana Tuwima – lista wyboru, jakie dokonały dzieci jest zamieszczona w dokumencie pt.:” Julian Tuwim lista wierszy”.

3. napisać stronȩ tytułową w Zooburst + pierwszą stronȩ.

 

 

Zadanie na dzień 15-go lutego 2014:

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie – w specjalnym zeszycie.

2. Nauczyć siȩ płynnie czytać wybranego wiersza Juliana Tuwima – lista wyboru, jakie dokonały dzieci jest zamieszczona w dokumencie pt.:” Julian Tuwim lista wierszy”.Należy też zacząć uczyć siȩ swojego wiersza na pamiȩć.

3. w klasie bȩdziemy pisać dalej książeczkȩ po polsku, każdy uczeń wybrał sobie temat swojej książeczki. Połowa klasy  bȩdzie pisała o swojej podróży do Polski, latem, część uczniów chce pisać o swoich przygodach z grami komputerowymi. Proszȩ Rodziców o porozmawianie z dziećmi o tym, o czym chcą napisać. Ma to być książeczka składająca się z nie więcej niż 8 -iu stron, na każdej stronie uczniowie napiszą 3-5 zdań. Na wstępie piszemy w zeszytach. 

4. Powtórzyć wiadomości o przysłówku z niebieskiej książki ze stron 97 i 103 i przygotować się do małego sprawdzianu.

Zadanie na dzień 8-go lutego 2014:

Julian Tuwim lista wierszy

1.  Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. Nauczyć siȩ płynnie czytać wybranego wiersza Juliana Tuwima – lista wyboru, jakie dokonały dzieci jest zamieszczona w dokumencie pt.:” Julian Tuwim lista wierszy”.Należy też zacząć uczyć siȩ swojego wiersza na pamiȩć.

3. Z niebieskiej książki: odpowiedzieć na pytania ze stron 104, 105, 106, 107, 108.

4. Nauczyć się z zeszytu znaczenie przysłówków: Krzyczeć przeraźliwie – czyli bardzo głośno,

jestem nieludzko zmȩczony- czyli bardzo zmȩczony, uderzył się boleśnie – czyli tak,  że go boli, ten komputer jest zdecydowanie najlepszy – czyli nie mam wątpliwości, że jest on najlepszy, Kot dopomina się nieustępliwie o jedzenie – czyli uparcie, Robię pracę dokładnie – czyli precyzyjnie, dobrze, Dzieci biegają beztrosko, czyli wesoło, Pisze krzywo – czyli brzydko, Mama stanowczo zabroniła mi grać na tablecie – czyli kategorycznie.

 

 

Praca domowa na 1 lutego 2014 r.

1. Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.
2. Wyszukaj z biografii Juliana Tuwima 5 nowych faktów z życia poety o których nie mówiliśmy na lekcji, zapisz je w zeszycie.
3. Przygotuj sie do krótkiej wypowiedzi na temat “Życie i twórczość Juliana Tuwima”.
Dla chętnych. Przygotuj krótką prezentację multimedialną (np. Power Point) na wyżej wymieniony temat i zaprezentuj ją w najbliższą sobotę – 1 lutego lub 8 lutego.
4. Naucz się pięknie czytać “Rzepkę” Julian Tuwima.
5. Ułóż zdania z wyrażeniami i napisz je starannie w zeszycie:
– chytry jak lis
– pracowita jak pszczółka
– zgrabna jak sarenka
– ciemna jak tabaka w rogu
– kolorowa jak papuga
– usta jak maliny

Praca domowa na 25 stycznia 2014 r.

1. Kontynuować czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. Popraw odpowiedzi na pytania i jeszcze raz przepisz je starannie. Staraj się nie używać wyrazu “Ja” na początku zdania. Odpowiedzi powinny być napisane pełnym zdaniem.(Zadanie to było wykonane w klasie.)

3. Poszukaj wszystkich wyrazów na literę “p” i napisz je pod obrazkiem – str.201 (niebieska książka)

Dla chętnych. Wybierz 5 wyrazu zaczynających się na literę “p” i ułóż z nimi zdania. Napisz je starnnie w zeszycie.

Egzamin 18 stycznia 2014 powtorka

Zaczarowany olowek 2014 styczeń

Egzamin 18 stycznia 2014 powtorka i odpowiedzi

Zadanie domowe na 18-go stycznia, 2014

1.Powtórzyć wiadomosci i przygotować siȩ do egzaminu – w dokumenie wyżej są  zamieszczone odpowiedzi do powtórki – proszȩ otworzyć !

2. Kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie. Zadanie domwe na 11-go stycznia, 2014

Zadanie domwe na 12-go stycznia, 2014

1. Nauczyć siȩ na pamiȩć słów kolȩd: “Gdy siȩ Chrystus rodzi” i “Mȩdrcy świata monarchowie” – dwie zwrotki. Każde dziecko ma fotokopie tekstu tych kolȩd.

 2. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie. 

3. OTWORZYC DOKUMENT: EGZAMIN 18 stycznia, 2014  i studiować zawarty tam materiał – nauczyć siȩ wszystko o czȩściach mowy, na jakie pytania odpowiadają, itd. Uczniowie, którzy byli ostatnio nieobecni, proszeni są o wydrukowanie tekstu powtórki i napisanie odpowiedzi. 

Zadanie domowe na 4-stycznia, 2014 roku

Nauczyć siȩ na pamiȩć słów kolȩd: “Gdy siȩ Chrystus rodzi” i “Mȩdrcy świata monarchowie” – dwie zwrotki. Każde dziecko ma fotokopie tekstu tych kolȩd.

 

 

Zadanie na 14-go grudnia, 2013:

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. przeczytać jeszcze raz opowiadanie “Kwiatki Swiȩtego Franciszka” do ostatniej strony, nauczyć siȩ znaczenia podkreślonych słówek i wyrażeń z tego opowiadania.

3. z niebieskiej książki odpowiedzieć na pytania na stronach 102.

4. nauczyć siȩ na pamiȩć dwie pierwsze zwrotki kolȩd: “Mȩdrcy świata monarchowie”, i “Gdy siȩ Chrystus rodzi”.  Są to kolȩdy, które nasz klasa bȩdzie śpiewała podczas Jasełek.

Zadanie na 7-go grudnia, 2013:

Kwiatki swietego Franciszka 

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. przeczytać jeszcze raz opowiadanie “Kwiatki Swiȩtego Franciszka” do ostatniej strony, nauczyć siȩ znaczenia podkreślonych słówek i wyrażeń z tego opowiadania.

3. z niebieskiej książki odpowiedzieć na pytania na stronach 100 i 101.

 

Lektura-Podziomek-wyrazenia

Pani Zuzanna Golec

Zadanie na 23-go listopada, 2013:

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. przeczytać jeszcze raz opowiadanie o Podziomku do ostatniej strony, nauczyć siȩ znaczenia nowych słówek i wyrażeń z tego opowiadania z dokumentu  “Lektura  Podziomek- wyrażenia.

 

 

 

Zadanie na 16-go listopada, 2013:

1. 1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. przeczytać jeszcze raz opowiadanie o Podziomku, strony 27 do 30, nauczyć siȩ znaczenia nowych słówek i wyrażeń z tego opowiadania z dokumentu  “Lektura  Podziomek”,

otworzyc:

Lektura Podziomek wyrazenia

3. Powtórzyć wiersz o Stefku na konkurs recytatorski.

 

 

 

Zadanie na dzień 9-go listopada, 2013:

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. nauczyć siȩ piȩknie recytować cały wiersz “Stefek Burczymucha”  – finał konkursu recytatorskiego  odbędzie się w sobotȩ 16-go listopada. Zapraszamy również Rodziców.

3. gramatyka: otworzyć dokument zatytułowany:” Zadanie na26 października odmiany” i nauczyć siȩ na pamięć odmianȩ czasownika “iść” w czasie teraźniejszym i przeszłym, oraz odmianȩ słów“mysz”  oraz “zgubione psy i koty”.

4. z niebieskiej książki powtórzyć wiadomości o czasowniku: strona 78-79: co to jest czasownik? przez co si odmienia? na jakie pytania odpowiada? co to jest bezokolicznik?-strona 89: co to jest czasownik  mȩskoosobowy ? co to jest czasownik niemȩskoosobowy? podać przykłady.

 

 

Zadanie na dzień 2-go listopada, 2013:

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. nauczyć siȩ piȩknie recytować cały wiersz “Stefek Burczymucha”  – konkurs recytatorski odbędzie się w sobote 2-go listopada o godzinie 10:15 rano.

3. gramatyka: otworzyć dokument zatytułowany:” Zadanie na 26 października odmiany” i nauczyć siȩ na pamięć odmianȩ czasownika “iść” w czasie teraźniejszym i przeszłym, oraz odmianȩ słów“mysz”  oraz “zgubione psy i koty”. 

4. z niebieskiej książki odpowiedzieć na pytania ze stron 95 i powtórzyċ zasady tworzenia czasu przyszłego ze strony 94: można powiedzieć: “bȩdȩ GRAĆ” – albo ” bȩdȩ grał / grała.

 

Zadanie na dzień 26-go października, 2013:

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. nauczyć siȩ piȩknie recytować cały wiersz “Stefek Burczymucha”,

3. gramatyka: otworzyć dokument zatytułowany:” Zadanie na 26 października odmiany” i nauczyć siȩ na pamięć odmianȩ czasownika “iść” w czasie teraźniejszym i przeszłym, oraz odmianȩ słów“mysz”  oraz “zgubione psy i koty”. 

Zadanie na 26 pazdziernika odmiany

 

Zadanie na dzień 20-go października, 2013:

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. nauczyć siȩ piȩknie recytować cały wiersz “Stefek Burczymucha”,

3. gramatyka: z niebieskiej książki napisać ćwiczenia ze  stron 88, 91,92.

 

Zadanie na dzień 12-go października, 2013:

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. nauczyć siȩ piȩknie recytować cały wiersz “Stefek Burczymucha”,

3. gramatyka: z niebieskiej książki i z zeszytu powtórzyć

wiadomości o czasowniku.

Zadanie na dzień 5-go października, 2013:

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. nauczyć siȩ piȩknie recytować cały wiersz “Stefek Burczymucha”,

3. gramatyka: w niebieskiej książce  napisać odpowiedzi na stronach 84-85 oraz powtórzyć

z zeszytu wiadomości o czasowniku.

 

Zadanie na dzień 28-go września, 2013:

1. kontynuować  czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. nauczyć siȩ piȩknie recytować wiersz “Stefek Burczymucha”, do słów: “wieloryba”,

3. gramatyka: w niebieskiej książce    napisać odpowiedzi na stronach 81, 82, 83.

 

Zadanie na dzień 21-go września, 2013:

1. zacząć czytanie wybranej książki, w zeszycie napisać 10 zdań o przeczytanym fragmencie.

2. nauczyć siȩ piȩknie czytać wiersza “Stefek Burczymucha”,

3. nauczyć siȩ znaczenia wyjaśnionych słów i wyrażeń z wiersza,

4. powtórzyć odmianȩ przez przypadki w liczbie pojedynczej i mnogiej słów: dziewczynka- dziewczynki, chłopiec – chłopcy,